DA – PA Sorgulama Nereden Yapılır? Sitenin Da ve Pa değerleri nasıl öğrenilir?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere sitelerin DA ve PA değerleri nasıl öğrenilir? DA-PA sorgulama nasıl ve nereden yapılır onu anlatacağız. DA-PA değerleri özellikle tanıtım yazısı, backlink almak isteyen kişiler tarafından dikkate alınan bir değerdir. Bir sitenin da/pa oranı ne kadar yüksekse sitenin kalitesi o kadar fazladır diyebiliriz. Bu bakımdan sitenizin da pa oranını kontrol edebilir ve tanıtım yazısı ya da backlink satarken bu oranları müşterinize iletebilirsiniz. Öncelikle da ve pa ne demek onları açıklayalım ardından da-pa sorgulama nereden ve nasıl yapılır onu gösterelim.

DA ve PA Ne Demek? Anlamı Nedir?

  • DA ==> Domain Authority (Alan adı otoritesi)
  • PA ==> Page Authority (Sayfa otoritesi)

DA (Domain Authority) ve PA (Page Authority) anlamlarına gelmektedir. Türkçe olarak ifade edecek olursak DA “Alan adı otoritesi” ve PA ise “Sayfa otoritesi” anlamlarına gelmektedir. Yani bu iki değer bir site için çok önemli değerlerdir. Özellikle webmaster kişiler bir sitenin da-pa oranını hızlı bir şekilde sorgulatmak isterler. Şimdi sizler için hızlı bir şekilde ve ücretsiz da/pa oranlarını nereden sorgulatırız, nasıl bakarız onu görselli anlatalım.

DA ve PA Sorgulama Nereden Yapılır?

Öncelikle arkadaşlar da-pa sorgulama yapacağımız sitenin adresi “www.checkmoz.com” burasıdır. Checkmoz üzerinden ücretsiz bir şekilde sitelerin da ve pa değerlerini kontrol edebilirsiniz. Fakat siteyi açmadan önce adblock’u kapatmanız gerekiyor. Yoksa aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız.

Adblock’u kapattıktan sonra www.checkmoz.com sitesine giriş yapın. Ardından sayfanın biraz aşağısına inin. Sonrasında aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir alan çıkacak karşınıza. Buraya hangi sitenin da-pa oranlarına bakacaksanız o sitenin adresini yazın. Mesela biz örnek olması bakımından “facebook.com” u yazdık. Bakalım da-pa kaç çıkacak. Sitenin ismini yazdıktan sonra alttaki “Submit” butonuna basınız.

Sonrasında bir kaç saniye bekleyin. Değerler yüklenecektir.

Değerler yüklendikten sonra aşağıdaki gibi sitenin DA ve PA sayılarına bakabiliyorsunuz. Gördüğünüz gibi facebook’un DA ‘sı 96 PA’sı ise 100 çıktı. Moz değeri de 10 çıktı. Gerçekten bu sayılar muazzam değerde. Çünkü DA-PA oranı bir sitenin en fazla 100 olabilir. Facebook’un da haliyle 100 üzerinden 96 ve 100 çıkmış. Sizler de buradan da ve pa oranı kaç çıkıyor kontrol edebilirsiniz.

DA ve PA sorgulama bu şekilde yapılmaktadır. Sizler de kendi siteniz için ücretsiz olarak sorgulatma yapabilirsiniz. Bu arada tekrardan uyaralım da-pa kontrol etme sitesini açmak için adblock eklentisinin kapalı olması gerekiyor. Yoksa ilk görseldeki gibi uyarı alırsınız.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir