Dash Atmak Ne Demek? Oyunlarda (LoL-Valorant) Dash Atmak Nedir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere oyunlarda “dash atmak” ne anlama geliyor, ne demektir kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Bilgisayar oyunlarında oyuncular arasında yaygın kullanılan bazı ifadeler ortaya çıkabiliyor. Bunlardan birisi de League of Legends ve Valorant gibi oyunlarda kullanılan “dash atmak” tabiridir. Dash atma birçok gamer tarafından anlamı merak edilen bir ifadedir. Dash normalde İngilizce’de “Kısa çizgi, Tire, Bir tutam” vb. anlamına geliyor. Fakat oyunlarda kullanılan dash atma ifadesinin farklı bir anlamı vardır. Şimdi sizlere kısaca ‘dash atmak’ ne demektir, ne anlama geliyor, nerelerde kullanılır onu anlatalım.

Oyunlarda “Dash Atmak” Ne Demek?

Dash atmak, oyunlarda bir karakterin hızlı bir yöne doğru hamle yapması, karakterin atılması, sıçraması, fırlaması vb. anlamlarına gelmektedir. Yani oyunlarda kullanılan “Dash Atmak” o karakterin hızlıca bir yöne doğru atılması, o karakterin sıçraması, fırlaması manalarında kullanılmaktadır. Mesela Valorant’ta Jett ajanının E yeteneğinin ismi dash’tir. Jett ile dash atmak demek, Jett’in hızlıca bir yerden bir yere atılması, Jett’in hızlıca ışınlanması, sıçraması anlamlarına gelmektedir. Bu kavram genelde Valorant’ta kullanılıyor fakat LoL oyununda da bazen herolar için söylenmektedir. Mesela League of Legends oyununda Yasuo karakterinin E yeteneği ile dash atabilirsiniz, yani E tuşuna basarak Yasuo ile hızlı sıçrama, ilerleme, atılma, fırlama yapabilirsiniz.

Kısacası “Dash Atmak”, herhangi bir oyunda bir karakterin hızlı şekilde atılması, sıçraması, fırlaması, ışınlanması vb. anlamlarına gelmektedir. Dash İngilizce’de “Hızlı koşma, Atılma, Saldırı, Hücum” vb. anlamlarına da geliyor. Buradan da dash atmanın “Fırlama, Sıçrama, Atılma, Karakterin Hızlı Sıçraması” vb. gibi manalara geldiğini anlayabiliriz. Dediğimiz gibi örnek vermek gerekirse Valoran’ta Jett karakteri ile güzel dash atabilirsiniz. Aynı şekilde LoL’de Yasuo karakteri ile çok güzel dash atabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir