Deep Web ve Dark Web Nedir? (Detaylı Anlatım)

Deep Web ve Dark Web Nedir?

Deep Web, Türkçe karşılığı derin internet anlamına gelmektedir. Kısacası internetin bilinmeyen tarafına deep web denilmektedir. Dark Web ise hemen hemen deep web ile aynı anlama gelmektedir. Fakat arasındaki farkı aşağıdaki başlığımızda açıkladık.

Deep Web ve Dark Web gibi web tabanlı korsan bölgelerin içeriği herhangi bir arama motorları tarafından dizine alınmaz. Bu yüzden normal olarak google,yandex,bing gibi arama motorlarından deep veya dark webe ulaşmamız mümkün değildir. Bunlar World Wide Web parçalarıdır.

Deep Web’in karşıt terimi yüzey ağdır. Deep web, web postası, çevrimiçi bankacılık gibi çok yaygın kullanımları içerir, ancak talep üzerine bir video gibi ödeme duvarlı hizmetler ve çok daha fazlası için de kullanılır.

İnternetin bu kısmı Deep Web olarak bilinir ve bildiğimiz internetin boyutunun yaklaşık 500 katıdır.

Deep Web ve Dark Web Farkı

Deep Web , şifreleme yöntemiyle olduğu gibi, geleneksel arama motorlarından gizlenmiş olan internet bölümünün kataloglanmamış web sitelerinin toplamıdır. Dark Web ise öteki taraf olarak tanımlanır. Yani internetin öbür tarafı anlamına gelir. Kasten arama motorlarından gizlenir. İnternetin karanlık kısmında, maskeli IP adreslerini kullanan ve yalnızca özel bir web tarayıcısı ile erişilebilen parçasına Deep web denir. Burada deep web dark webin bir parçasıdır.

Şimdi dark web ve deep web için arama motorlarını paylaşalım.

Dark Web Arama Motorları:

 • City
 • To
 • No Evil
 • Memex Deep Web Arama Motoru

Deep Web Arama Motorları:

 • WWW Sanal Kütüphanesi
 • SurfWax
 • IceRocket
 • Stumpedia
 • Freebase
 • TechDeepWeb
 • Onion

Onion Yönlendirme Nedir?

Onion yönlendirmeyi anlamak, proxy sunucuları kavramıyla başlamaktır. Bir proxy sunucusu, temel olarak veri paketlerinizin yoluna bir adım ekleyen, bu sunucu üzerinden bağlantınızı aktaran bir sunucudur.

Birisi IP adresinizi izlediyse, ev adresinin yerine proxy sunucunun IP adresi olarak görürler. Ancak proxy sunucular tam olarak anonim değildir. Geçen tüm trafik kayıtlarını tutarlar, bu da gerekirse size geri dönebilecekleri anlamına gelir.

Çoğu etkinlik için proxy sunucusu bağlantınızın biraz gecikme süresi olmasına rağmen sorun yaratmaz. Bununla birlikte, proxy bilgileriniz IP bilgileriniz için bir mahkeme celbi ile isabet edildiyse, gizli bilgileriniz tamamen korunmayacaktır.

Onion yönlendirme, proxy yönlendirmenin gelişmiş bir formu gibidir . Tek bir korunmasız sunucu üzerinden yönlendirmek yerine, her adımda veri paketlerinizi sürekli şifreleyen bir düğüm ağı kullanır.

Onion düğümlerinin sadece bu zincirinin sonunda, verileriniz şifresiz hale getirilir ve nihai varış noktasına gönderilir. Aslında, yalnızca bu “çıkış düğümü” mesajınızı şifre çözme gücüne sahiptir, bu nedenle başka hiçbir düğüm gönderdiğiniz şeyi bile göremez.

Deep Web’e Nasıl Erişilir ve En Çok Kimler Kullanıyor?

Deep web’e erişmek son derece kolaydır(üstteki arama motorlarından erişebilirsiniz) ve önlem almadığınızda üzerinde bulgulanması daha da kolaydır. Deep Web’te yeniyseniz, bu yazı bu yolda size yardımcı olacaktır.

Araştırmacılara göre internetin sadece %4’ü insanlar tarafından görülebiliyor. Bu da internetin kalan% 96’sının “Deep Web” den oluştuğu anlamına geliyor.

Deep Net veya Dark Net, uyuşturucu satan , yazılım korsanlığı, taklit paralar ve daha pek çok sitenin bulunduğu Deep Web‘in bir alt kümesidir. Araştırmacılar Daniel Moore ve Thomas Rid’in (Cryptopolitik ve Darknet adlı kitaplarında) yaptığı son araştırmaya göre, Dep Web’in %57’sinin pornografi, yasa dışı finanslar, uyuşturucu, silah trafiği gibi yetkisiz içerikler tarafından işgal edildiğini ek olarak bunların ticareti için sahte para birimi akışının ve daha birçoğunun olduğunu söylüyor.

Deep Web’de herhangi bir şey yapmadan veya öğrenmeden önce, bir VPN ve Tor ile kurduğunuzdan emin olun. Gizli pazarın veya deep web sitelerine (.onion etki alanı ile) erişmek istiyorsanız, deep web erişimi TOR ağı ile bağlantı kurularak yapılır. TOR, en yaygın kullanılan deep web tarayıcısıdır.

Son Olarak Deep Web’e Girecekseniz Aklınızda Bulunsun

Bu tarz dark web ve deep web’e girmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu tarz sitelerde birbirinden kötü içerikler bulunabiliyor. Bu da sizi ve çevrenizdekileri ahlak bakımından olumsuz etkileyebilir. Eğer illaki bir iki kere girip çıkmak istiyorum diyorsanız da TOR arama motorunu kullanın.

TOR’un %100 anonim olması gerekmediğini lütfen unutmayın. Gücenli bir arama olması için deep web tarayıcı ayarları içindeki JavaScript’i kapatmanız önerilir. Ek olarak web kameranızın bağlantısını kesin veya kamerayı bazı siyah bantlarla engelleyin. Çünkü deep web’ten bilgisayar korsanları sizin bilgisayarlarınıza girebilir, kameradan sizi izleyebilir veya bilgilerinizi ele geçirebilir. Haliyle bu bilgiler şantaj olarak size karşı kullanılabilir. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda vardır.

Aynı şey kamera gibi mikrofon için de geçerlidir. Mikrofonunuzun kablosunu çekebilirsiniz veya bir bantla onu da sarabilirsiniz. Deep web üzerinde daha önce kullandığınız gerçek adınızı, fotoğraflarınızı, e-postanızı veya şifrenizi asla kullanmayın. Bu, izlenmenin en hızlı yoludur. Anonim bir e-posta hesabı bu siteler için en iyisidir.

Şimdilik bu kadar. Deep ve dark web hakkında en temel bilgileri sizlerle paylaştık. Umarız faydalı olur. Herkese iyi günler dileriz. Yorumlarınızı bekliyoruz teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir