Deniz Neden Mavi Renkte Gözükür? (Kısaca Anlatım)

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere deniz suyu neden mavi renkli görünür onu kısaca anlatacağız.

Bu konuda herkesin bildiği yanlış bir bilgi mevcut. Denizin renginin gökyüzünün maviliğinden geldiği düşünülür. Hatta bu yazıyı okuyanların en az %90’ı böyle düşünüyordur diyebiliriz. Fakat gerçek maalesef böyle değildir.

Denizin renginin mavi olmasının en temel nedeni; denizde bulunan karbondioksit (CO2), azot (N) ve oksijen (O) vb. gibi gazların ve bazı minerallerin yer almasıdır. Çünkü bu gazlar ve mineraller sayesinde denize baktığımızda denizi mavi görürüz. Bildiğiniz gibi güneşten yayılan beyaz ışığın bünyesinde bütün renkler mevcuttur. Haliyle denizin mavi görünmesinin nedeni de güneşten gelen bu beyaz ışığın denize vurup, denizde bulunan bu gazlar ve mineraller sayesinde bu ışığı bizlere mavi ve tonlarında göstermesidir.

Yani kısaca güneşten gelen ışık denize çarptığında, denizin içerisinde yer alan gazlar ve mineraller bu ışığı mor ve mavi tonlarında yansıtıyor. Yani tamamen güneşten gelen ışıkla alakalı bir durumdur diyebiliriz. Halbuki şuana kadar denizin mavi olmasını gökyüzünün renginin mavi olmasına bağlıyorduk. Fakat ışığın yansımasından dolayı deniz mavi ve tonlarında gözükmektedir.

Ayrıca mesela deniz her zaman mavi olmaz. Bazen açık mavi, bazen koyu mavi, bazen kırmızıya yakın kızılımsı renklerde de görülebilir. Yani bu tamamen ışığın yansımasından ve denizin derinliğinden kaynaklanmaktadır. Aslında sıcaklık, derinlik, tuz oranı vb. gibi etmenlere de bağlıdır. Lakin illaki farketmiştirsiniz derin olan denizlerde (okyanus gibi yerlerde) deniz koyu mavi renkte görünür yani mora yakın renkte. Fakat fazla derin olmayan denizler ise açık mavi renk tonunda gözükmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir