Direksiyon Sınavına Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere ehliyet belgesi alabilmek için girdiğimiz son sınav olan direksiyon sınavına girerken dikkat edilmesi gereken hususları paylaşacağız.

Ehliyet belgesi alabilmek için girdiğimiz son sınavın adı direksiyon sınavıdır.Direksiyon sınavında hiç heyecanlanmadan sakin bir şekilde arabayı kullanıp parkuru tamamlarsak sınavı kolaylıkla geçeriz.Yanımızdaki hoca bizi heyecanlandırabilir fakat hiç strese gerek yok.Sizden 3 veya 4 vitesle gidilmesi beklenmiyor.Sakin bir şekilde arabayı 1. viteste kaldırıp 2. viteste sürmeye devam edin ve parkuru tamamlayın.İnşallah kolaylıkla sınavdan geçeceksiniz.

Peki direksiyon sınavındayken adım adım neler yapmalıyız şimdi sizlere onu madde madde sırayla paylaşalım.

Direksiyon Sınavına Girerken Madde Madde Yapılması Gereken Önemli Kurallar

1–) İlk olarak arabayı çalıştırmadan önce koltuk ve ayna ayarları yapılmalıdır ve emniyet kemeri muhakkak takılmalıdır. Bu emniyet kemerine genelde direksiyon sınavı hocaları çok dikkat eder. O yüzden lütfen takmayı unutmayınız.

2–) Ardından vites kolu boşa alınmalıdır ve kontak anahtarı çevrilerek araç çalıştırılmalıdır.

3–) Debriyaj pedalına basarak vites 1 ‘e alınmalıdır.

4–) Aracın kalkış yönüne göre sinyali sağa veya sola verip el frenini indirmeliyiz.

5–) Ayrıca kalkış yapmadan önce son kez sol tarafa bakılmalı ve hafifçe gaz vermeye başlarken, aynı şekilde debriyaj pedalı yavaş yavaş bırakılmalıdır. Özellikle bu debriyaj gaz verme ilişkisine hocalar dikkat edebiliyor.

6–) Arabaya yeterince hız verdikten sonra debriyaj pedalına tekrar basarak vitesi 2 ‘ye getirmeliyiz. Yoksa motor epey bir ses çıkartır bu da direksiyon sınavında olumsuz karşılanabilir.

7–) Sağa dönüş yapılacaksa, 30 metre önceden sinyal verilmelidir ve dönüş için uygun bir şeride girilmelidir. Ardından hız azaltılmalıdır ve dar bir kavisle dönüş tamamlanmalıdır.

8–) Sola dönüş yapılacaksa, yaklaşık 30 metre civarı önceden sinyal verilmelidir (yani bu mesafeyi tam olarak ölçemeyiz fakat göz kararı ölçüm yapmamız gerekir) ve dönüş için uygun şeride girilmelidir. Ardından arabanın hızı düşürülmelidir yani yavaşlamalıyız ve geniş bir kavisle dönüş yapılmalıdır.

9–) Eğer U dönüşü yapılacaksa da yine 30 metre önceden sinyal verilmelidir ve dönüş için uygun şeride girilmelidir. Hız azaltılmalıdır. Dönüş tamamlanıncaya kadar şerit muhafaza edilmelidir.

10–) Eğer geri gelme işlemi yapılacaksa, araç durdurulduktan sonra geri vitese(R) alınmalıdır. Geri vitese yani R vitesine alındıktan sonra sol el direksiyonun üst orta kısmından tutarken, sağ el yandaki koltuğun başına doğru uzatılmalıdır. Sonrasında baş arkada bakarak aynen kalkışta olduğu gibi hafif gaz verilirken debriyaj yavaş yavaş gevşetilir ve böylece geriye doğru kolaylıkla gidilir. Geri geri gelme olayına da hocalar özellikle dikkat ediyorlar. Bizler de elimizden geldiğince özen gösterelim bu mevzuya.

11–) Artık yavaş yavaş sona doğru geliyoruz. Durmak için sağ sinyal verilmelidir. Debriyaj pedalına basıp yavaş yavaş fren pedalına basarak aynı zamanda sağa doğru uygun bir şekilde yanaşarak duruş yapılmalıdır.

12–) Son olarak araçtan inerken el freni muhakkak çekilmelidir. Özellikle bunu unutmayalım. Heyecandan unutabiliyoruz ama dikkat etmekte fayda var. En sonunda ise el freni çekildikten sonra araç stop edilir(durdurulur) ve yolun eğimine göre 1. vites veya geri vitese alınır. En sonunda ise emniyet kemeri çözülerek araçtan inilir.

NOT = Aracın duraklama veya park yapacağı yer tabela önü, durak önü veya yaya geçidi üstü olmamalıdır.

Bu şekilde kuralları uygularsak direksiyon sınavını kolaylıkla geçebiliriz.Umarız faydalı olur.Herkese iyi sınavlar, başarılar ve kazasız belasız sürüşler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir