Diyar-ı Rum (Rum Bölgesi) Neresidir? Harita Üzerinde Gösterimi

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Diyar-ı Rum yani Rum Bölgesi neresidir harita üzerinden gösterimini paylaşacağız.

Diyar-ı Rum Ne Demektir?

Diyar-ı Rum, tarihte Müslümanların Anadolu bölgesini tanımlamak için kullandıkları bir tabirdir. Yani Diyar-ı Rum Anadolu demektir. Geçmişte Anadoluyu kapsayan topraklara Diyar-ı Rum denilmekteydi. Günümüzde ise bazı bilgi yarışmalarında, tarih sorularında vs. bu tabir karşımıza çıkıyor. Bu maksatlara sizlere bilgi vermek amaçlı bu konuyu açtık.

Diyar-ı Rum bir diğer adlarıyla “Rum Bölgesi” veya “Rum Ülkesi” anlamına gelmektedir. Buradaki Rum ifadesinden maksat genel olarak Roma veya Romalı anlaşılmaktadır. Ama dediğimiz gibi tarihte Osmanlılar zamanında vs. Müslümanlar genellikle Anadolu bölgesine Diyar-ı Rum demişlerdir.

Dediğimiz gibi Rum veya Rumi tabiri Anadolu anlamında kullanılmaktadır. Mesela Mevlana Celaleddin Rumi‘yi buna örnek verebilirsiniz. Buradaki Rumi, Anadolu manasında kullanılıyor.

Diyar-ı Rum Neresidir? Harita Üzerinde Gösterim

Diyar-ı Rum harita üzerinde gösterimi aşağıdaki gibidir. Gördüğünüz gibi Anadolu toprakları Diyarı Rum olarak adlandırılmaktadır. Daha doğrusu eski tabiriyle böyledir. Günümüzde bu topraklara Anadolu denilmektedir.

Ayrıca daha anlaşılır olması adına günümüz haritasında da Diyarı Rum’u sizlere göstermek istedik. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ülkemizdeki Anadolu toprakları eskiden Diyar-ı Rum, Rum bölgesi veya Rum ülkesi olarak isimlendiriliyordu.

Bu makalemizde sizlere Diyar-ı Rum ne demektir, bu bölge neresidir onu anlattık. Umarız faydalı olur. Sınavlarda başarılar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir