Diyetteyken Yenmemesi Gereken Besinler

Günlük hayatımızda özellikle kış aylarda, gerek hareketliliğin azalmasından dolayı, gerekse vücudun soğuk havada zor ısınmasından dolayı metabolizma yavaşlar. Böylelikle enerji harcama ve yağ yakım oranı diğer mevsimlere göre düşer.

Sanki vücut kendini rölantiye almış gibi olur. Bu yüzden, kış dönemini geçirirken var olan kilomuza kilo katmamak için bazı önlemler almamız iyi olabilir. En azından bahar ayları gelene kadar bir diyet şekli uygulayabiliriz. Uyguladığımız bu diyet listesinde çok kalorili besinler olmamalı tabii. Nedir bu çok kalorili besinler?

Her şeyden önce ağır yağlı besinler, büyük hamburger menüleri, hamur işi tatlılar, kalın hamurlu pizzalar, su böreği puf böreği gibi beyaz unlu ve yağ da kızartılmış yiyecekler, kızartmalar, patates kızartması, karışık kızartmalar, baklavalar, börekler, susamlı simit, yağlı simit, poğaçalar, açma, çörek, milföy çörekleri, paskalya çöreği, makarnalar, pirinç pilavları, mantılar, katmer, karbonhidrat grubundan beyaz ekmek ve beyaz ekmek ürünleri, beyaz sandviç ekmeği, beyaz çiçek ekmek, tandır ekmeği, tırnak pideler, peynirli, sucuklu kaşarlı pideler, tatlı çay saati ürünlerinden tartlar, beyaz undan yapılmış beyaz şekerli kurabiyeler, kekler, çikolata kaplamalı kurabiye ve kekler, diyet olmayan tatlı bisküvi, kremalı bisküvi ürünleri.

Sütlü tatlılardan, pirinç sütlacı, yağlı sütten krem şokola, krem bavaruva, yağlı kremler, üzeri kremalı tatlılar, üzeri kremalı içecekler, misal kremalı sıcak veya soğuk kahveler, kremalı üçü bir aradalar, kremalı mochalar ve benzeri, bitter olmayan kakaolu çikolata, beyaz çikolata, kremalı pastalar, kremalı yaş pastalar, kremalı milföy pastalar, içinde hamur barındıran çorbalar yüksük çorbası, mantı çorbası, analıkızlı, arapaşı çorbası, unlu düğün çorbası aşırı pirinçli çorbalar, sakatat çorbalar, yağlı ağır et ve kebap yemekleri, yağlı döner menüleri, ızgara olmayan yağda kızarmış köfte, yağda biftek, yağda kızartılmış derili tavuk, sakatatlar, yağlı şarküteri ürünleri yağlı kaşar, salam, sosisi sayabiliriz. Yağlı cipsler abur cuburla, çikolata – barlar, tatlı reçel ürünleri, tahin pekmez, katı yağlar, aşırı kalorili yemişler örneğin yer fıstığı ve kalorisi yüksek bazı meyveler. Örneğin: Muz ve büyük porsiyon üzüm gibi.

Tam yağlı peynir ve süt ürünleri, tam yağlı yoğurt, yoğurt kaymağı ve normal kaymak, şanti. Et ürünlerinin yağlı bölümleri, kuyruk yağı içeren gıdalar, tavuk derisi diyetteyken yemememiz gereken besinler arasında yer almaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir