Doçentlik Sınavı Yılda Kaç Kez Yapılır? Kaç Kere Girilir?

Doçentlik sınavı Mart ve Ekim aylarında, yılda iki defa yapılmaktadır ancak yüz yüze bir sınav yapılmamakta, adaylar Doçentlik Bilgi Sistemi üzerinden kişisel bilgilerini ve yayınlarını girerek başvuru dosyası hazırlayarak başvuruda bulunabilmektedir.

Doçent adayları dosyalarını hazırlayarak yılda iki kez başvuruda bulunabilmektedir, yayınların DBS’ye başvuru dönemi öncesinde, başvuru ekranı açılmadan önce yüklenmesi mümkündür. Başvuru haftasında ise kişisel ekran üzerinden beyanname doldurma ve başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Başlıklar

Doçentlik Sınavına Kaç Kez Girilebilir?

Doçentlik sınavı için bir sınır bulunmamaktadır. Adaylar ÜAK tarafından belirlenmiş olan şartlara uygun hareket edilmesi halinde yılda iki defa başvuru yapabilmektedir. DBS üzerinden kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra uyulması gereken asgari şartlar görülebilmektedir. ÜAK resmî web sitesinde yer alan doçentlik başvuru şartları temel alanlara göre değişiklik göstermekte olup adayların bu şartları yerine getirecek düzeyde yayına ve puana sahip olması gerekmektedir.

Doçentlik Sınavı Hangi Aylarda Yapılır?

Doçentlik sınavı/başvurusu yılda iki defa yapılmaktadır. Başvuru dönemi Mart 2024 için 20-31 Mart arası, 2024 Ekim için ise 20-31 Ekim arasıdır. Başvuru ekranı bu tarihlerde başvuruların tamamlanabilmesi için açılmaktadır. Doçentlik dosyası hazırlama başvuru zamanından önce mutlaka yapılmalıdır.

Başvuru ekranında beyanname doldurulurken dikkatli hareket edilmesi önemlidir. Beyanname eksiksiz ve hatasız olarak doldurulmalıdır. İlişkili eserlerin puanlanmasına, puanlamaya dahil edilmeyecek olan yayınların beyannameye eklenmemesi önem taşımaktadır. Son aşamada ise aday başvuru ücretini ödeyerek başvurusunu tamamlayabilmektedir.

Doçentlik Sürecinizi Şansa Bırakmayın!

Doçentlik başvuru süreci hem emek hem de zaman gerektiren, stresli bir süreçtir. docentlikbasvuru.com.tr olarak danışanlarımıza interaktif ve nitelikli bir hizmet sunuyoruz. Dosyalarınızın düzenlenmesi, sisteme eksiksiz yüklenmesi, beyannamenin eksik ve hata olmaksızın doldurulması ve başvuru sürecinizin rahatça tamamlanması için bizden destek alabilirsiniz. Siz de bu süreçte destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir