Doğada Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz ve kış aylarında insanların dinlenmek, kalabalıktan uzaklaşmak ve kafalarını dinlemek amacıyla doğada kamp yaptıkları görülmektedir. Eğlenirken, aynı zamanda güvenli ve sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için doğada kamp yaparken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için derlediğimiz bu yazımızda önemli ayrıntılara değinmekteyiz.

1-) Çadırınızı Kuracağınız Yeri Özenle Seçin

Her ne kadar manzaraya kapılıp, su kenarına yakın yerlerde kamp yapmak isteseniz de, bu son derece tehlikeli sonuçlara varabilir. Çünkü uyku sırasında yağacak yağmur neticesinde sel olayı yaşanabilir veya yabani hayvanların beslenmek amacıyla özellikle geceleri ziyaret edecekleri su kaynaklarında büyük riskler ortaya çıkabilir. Bu nedenle çadırı kuracağınız yerin güvenli olması adına su kaynaklarından uzak durmanız gerekir.

2-) Kamp Arkadaşınızı İyi Seçin

Doğada çeşitli tehlikeleri göz ardı etmemeli ve kamp yapmak istediğinizde kesinlikle tek başınıza hareket etmemelisiniz. Çok kalabalık bir şekilde kampa çıkmak ve olası gerginlikleri önlemek amacıyla, kendinize tek bir kamp arkadaşı seçmeniz yerinde bir karar olacaktır. Her zorluğa göğüs gerebilecek, uyumlu ve sorunsuz bir kamp arkadaşı seçmenizi tavsiye ediyoruz.

3-) Gideceğiniz Bölgeyi Güvendiğiniz Kişilere Söyleyin

Gideceğiniz yeri daha öncesinde belirlemeli ve mutlaka yakınlarınıza haber vermelisiniz. Akıllı cihazlarınızla iletişim kuramama ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız. Hatta güvenlik güçlerine haber verebilir ve kamp yapacağınız yerde yaşanacak acil durumlar karşısında can güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

4-) Yabani Hayvanlara Dikkat Edin

Ormanlık alanda misafir olduğunuzu unutmamalı ve diğer canlıların doğal yaşamlarına saygı göstermelisiniz. Yabani hayvanların da bulunabileceği bu ortamlarda yiyeceklerinizi açıkta bırakmamalısınız. Alanın etrafını mutlaka çevirmeli ve yerdeki izleri takip ederek geçiş noktalarından uzaklaşmalısınız. Etrafta yürüyüş yapmak istediğinizde şarkı söyleyerek veya yüksek sesler çıkararak yabani hayvanları uzaklaştırabilirsiniz.

5-) Hava Şartları İçin Önlem Alın

Ani sıcaklık değişimleri neticesinde fırtına çıkarsa veya şimşek çaktığında neler yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Kendinize sığınmak için güvenli alanlar belirlemeli, metal alaşımlı şeyleri üzerinizden atmalı ve ağaçlık alanlardan uzak durmalısınız. Ayrıca dere yataklarının yanından uzaklaşmalı, çürüyen ağaçların altında durmamalı, yiyeceklerinizin etkilenmemesi için daha uygun yerlere taşımalısınız.

6-) Yiyecek İçeceklerin Seçimi

Doğada bulduğunuz her yiyeceği ve içeceği tüketmemelisiniz. Bilmediğiniz otları veya mantar çeşitlerini kesinlikle yememelisiniz. Temiz görünse dahi her su kaynağından veya çeşmeden su içmemeye gayret etmelisiniz. Hava şartlarına göre çabuk bozulacak olan yiyecekleri ilk olarak tüketmeli ve alkol gibi içeceklerden ise uzak durmalısınız.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir