Doğal Gaz Nasıl Yazılır? Ayrı mı Bitişik mi? Doğal Gaz mı Doğalgaz mı?

Merhabalar değerli takipçilerimiz. Bu yazımızda sizlere doğalgaz kelimesi nasıl yazılır, ayrı mı yoksa birleşik mi yazılır TDK’ya göre onu anlatacağız.

Dilimizce bazı kelimelerin yazılışları karıştırılabiliyor. Bunlardan birisi de “Doğalgaz / Doğal gaz” ikilisidir. Ayrı mı yoksa birleşik mi yazıldığı birbirine karıştırılan kelimelerin başında “Doğal gaz” geliyor diyebiliriz. Çünkü bu kelime bazı yerlerde “doğal gaz” olarak birbirinden ayrı yazılırken bazı yerlerde ise “doğalgaz” olarak bitişik yazılmaktadır. Bu kafa karışıklığını gidermek için TDK’nın resmi web sitesine baktık ve kelimenin doğru yazılışını öğrendik. Şimdi sizler için doğalgaz nasıl yazılır, TDK’ya göre doğrusu nedir kanıtıyla birlikte anlatalım.

“Doğalgaz” mı “Doğal Gaz” mı Doğrusu Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Doğal gaz (Ayrı yazılır)
  • Hatalı yazılışı ==> × Doğalgaz (Birleşik yazılmaz)
  • Ayrı mı bitişik mi yazılır ==> Kelime “Doğal gaz” şeklinde ayrı yazılır.

TDK’ya göre 3 farklı anlama gelen “Doğal gaz” kelimesi bitişik değil ayrı yazılmaktadır. Yani bu kelime “DOĞAL GAZ” şeklinde birbirinden ayrı yazılır. “DOĞALGAZ” bu şekilde yazılışı hatalıdır. Türkçe’de tamlamalar bitişik değil ayrı yazılmaktadır. Haliyle “doğal gaz” kelimesi bir tamlama olduğu için birleşik yazılmamaktadır. Türkçe’de dil bilgisi kurallarına göre “Doğal gaz” bir tamlama olduğundan dolayı birbirinden ayrı yazılır. Şimdi TDK’nın resmi sitesindeki yazılışına bakalım.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sozluk.gov.tr sitesinde ilgili kelime “doğalgaz” olarak bitişik değil, “doğal gaz” olarak ayrı yazılmıştır. Fakat “doğalgaz” kelimesi bazı yerlerde birleşik olarak yazılıyor. Hatta TDK’nın eski kaynaklarında da bu ifadenin bitişik olarak yazıldığı yerler var. Lakin bizim için önemli olan güncel Türkçe TDK sözlüğünde nasıl yazıldığıdır. Çünkü sınavlarda vb. yerlerde yazım kuralları konusu TDK’nın resmi sözlüğünde yer alan kelimelere göre baz alınır. Haliyle TDK’nın sitesinde “doğalgaz” diye arattığımızda bir sonuç bulamıyoruz. Ama “doğal gaz” olarak aratırsak yukarıdaki resimdeki gibi bir sonuç karşımıza çıkıyor. Demek ki kelime “doğal gaz” olarak birbirinden ayrı yazılmaktadır. Sınavlarda ve genel kültür sorularında karşımıza çıkarsa ayrı olarak değerlendirmemiz gerekir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir