Doğal Seçilim Örnekleri Nelerdir? (Doğal Seleksiyona Örnekler)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere doğal seçilim örnekleri nelerdir kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Biyolojide sınavlarda çıkan soru tiplerinden birisi de doğal seçilime veya doğal seleksiyona örneklerdir. Çoktan seçmeli sorularda bu tarzda sorular sorulabilir. Veya lisede klasik biyoloji sınavlarında öğretmenler “doğal seçilime örnekler veriniz” tarzında soru sorabilir. Bu bakımdan sizler için kısaca doğal seçilim örneklerini paylaşacağız.

Doğal seçilimin bir diğer adı doğal seleksiyon olarak geçmektedir. Yani sorularda her iki türlü de yazarsa aynı anlama gelmektedir. Şimdi doğal seçilim (doğal seleksiyon) örneklerine geçelim.

Doğal Seçilim Örnekleri

  • Doğal seçilim ile ilgili en bilinen örneklerden birisi de aslanlar ve bizonlar arasındaki ilişkidir. Aslan ve Bizon arasındaki Av-Avcı ilişkisi doğal seçilime veya doğal seleksiyona örnek olarak verilebilir. Bu doğal seçilimde, aslanlar hayatta kalabilmek için avlanmak zorundalar, yani bizonları avlamak zorunda. Diğer taraftan ise bizonlar da hayatta kalabilmek için kaçmak, savunma yapmak zorundadırlar. Bu av-avcı ilişkisinde başarısız olan kaybediyor. İşte bu durum doğal seçilim örneğidir.
  • Dünyanın şeklinden dolayı kutup bölgelerinde sıcaklık düşüktür. Haliyle bu bölgelerde kutup ayıları değişmiş olan çevre şartlarına karşı adapte olmuştur ve türünün devamlılığını sağlamıştır. İşte bu durum da doğal seçilim (doğal seleksiyon) örneğidir.
  • Bazı canlı türleri arasındaki av-avcı ilişkisi doğal seçilime örnektir. Çıta ve avı, Aslan ve avı, Leopar ve avı vb. av-avcı ilişkileri doğal seçilime örnektir.
  • Dünyanın var oluşundan bu yana birçok iklim değişikliği olmuştur. Haliyle bu yüzlerce yıl boyunca, iklim değişikliği boyunca bazı hayvan ve bitki türleri yok olmuştur, tamamen sona ermiştir. Haliyle bazı bitkiler ve hayvanlar değişen bu koşullara uyum sağlayamadığından türleri sona ermiştir. Bu durum da doğal seçilime örnektir diyebiliriz.
zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir