Doğum Gününü Hicri Takvime Göre Hesaplama (Çevirme) Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere doğum gününü hicri takvime çevirme ve hicri takvime göre hesaplama nasıl yapılır onu anlatacağız.

Doğum günlerimizi normalde Miladi takvime göre biliriz. Fakat genellikle Hicri takvime göre fazla bilinmez. Yani bir kişi Miladi’ye göre Ocak-Şubat vb. gibi aylarda doğabilir. Fakat o kişi bunu hicriye çevirdiğimizde Recep mi Şaban mı Ramazan mı vb. hangi Hicri ayda doğduklarını merak edebilirler. Mesela illaki denk gelmiştirsiniz, genelde Ramazan ayında doğan erkek çocuklarına Ramazan ismi takarlar. İşte bu gibi durumlardan dolayı kişiler kendi doğum tarihlerinin hangi Hicri ay ve güne denk geldiğini öğrenmek isteyebiliyor. Şimdi sizlere bunun kolay bir yolunu ve hesaplamasını paylaşacağız.

Doğum Gününü Hicri Takvime Çevirme Nasıl Yapılır?

Normalde Miladi takvimden Hicri takvime çevirme formülü mevcut arkadaşlar. Belki bu hesaplamayı ilerleyen zamanlarda ayrı bir konu olarak açabiliriz. Fakat bu yazıda sizlere direkt olarak hızlı şekilde dönüşüm nasıl yapabiliriz onu göstereceğiz.

  • Doğum gününü Hicri takvime çevirme sitesi ==> www.ttk.gov.tr/tarih-cevirme-kilavuzu/

Miladi Takvimdeki bir günü Hicri Takvime çevirmek yani dönüştürmek için Türk Tarih Kurumu’nun resmi bir web sitesi var. Buradaki “www.ttk.gov.tr/tarih-cevirme-kilavuzu” siteye girerek dönüştürme işlemleri yapabiliyoruz. Öncelikle verdiğimiz adrese giriyoruz.

Ardından aşağıda gördüğünüz gibi bir ekran karşımıza çıkacak. İşte burada üst tarafa doğum tarihinizi yazın. Sonra “Çevir” butonuna basarsanız doğum tarihinizin Hicri takvimdeki karşılığını öğrenmiş olursunuz.

Diyelim ki biz doğum tarihini 25 Haziran 1998 olarak girdik. Çevir butonuna bastığımızda aşağıda gördüğünüz gibi Hicri bölümünde Hicri takvime göre günü ayı ve yılı yazmış olacaktır. Uygulamaya göre Miladi 28 Haziran 1998 tarihi Hicri olarak 29 Safer 1419 Perşembe gününe denk gelmektedir. Yani 28 Haziran 1998 yılı Hicri 1419 yılı, Safer ayı ve 29. güne denk geliyor. Bu şekilde sizler de gün dönüşümü yapabilirsiniz. Doğum tarihinizin Hicri tarihteki karşılığını buradan öğrenebilirsiniz.

Sistem tamamen doğru ve güvenilirdir, sonuçta burası devlete ait bir web sitesi. Haliyle yapılan hesaplama ve dönüşümler tamamen doğrudur. Ek olarak bu sayfadan dilerseniz Hicri tarihi Miladi tarihe de çevirebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir