‘Döküman’ mı ‘Doküman’ mı Doğrusu Nedir? TDK’ya Göre Nasıl Yazılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere döküman mı yoksa doküman mı hangisi doğru yazılımındır TDK’ya göre onu anlatacağız.

Dilimize yabancı dillerden geçen bazı kelimelerin yazılışlarını karıştırabiliyoruz. İşte bu kelimelerin başında da “doküman/döküman” ikilisi geliyor. Aslında bu kelimeyi okurken dilimizden 2. harfi ö şeklinde olanı yani ‘döküman’ olarak çıkıyor. Fakat TDK’ya göre doğru yazılışı farklıdır. Şimdi sizlere doküman-döküman nasıl yazılır, kelimenin doğrusu nedir TDK kanıtına göre anlatalım.

Doküman Nasıl Yazılır? Döküman mı, Doküman mı, Dokuman mı? Hangisi Doğru?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Doküman
  • Hatalı yazılışları ==> xDöküman xDokuman

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Fransızca’dan (document) geçen ve “Belge” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “DOKÜMAN” şeklindedir. Yani kelimenin 2. harfi ‘O’ harfi olmalıdır. Kelimenin 4. harfi ise “Ü” harfi olmalıdır. Bu kelime dilimize Fransızca’dan geçtiği için yazılımı karıştırılabiliyor, yazım kuralları sorularında hatalı cevaplar verebiliyoruz. Bu yüzden iyi bilmemiz gereken bir kelimedir diyebiliriz. Kısacası kelimenin doğru yazılışı “Doküman” olacaktır. Doküman kelimesinin hatalı yazılışları “döküman” ve “dokuman” şeklindedir. Ayrıca bu kelime büyük ünlü uyumuna uymamaktadır. Dilimize yabancı dillerden geçen kelimeler genellikle büyük ünlü uyumuna uymaz. İşte bu da o kelimelerden birisidir. Şimdi TDK kanıtını paylaşalım.

TDK sözlükte yukarıda gördüğünüz gibi kelime “doküman” olarak yazılmaktadır. Bu kelime “döküman” veya “dokuman” şeklinde yazılmaz. “Doküman” dışındaki kelimeler hatalı yazılmıştır. Yazım kurallarına göre kelimenin ilk sesli harfi O harfidir, ikinci sesli harfi Ü harfidir ve üçüncü sesli harfi ise A harfidir. Tekrardan hatırlatalım kelimenin 2. harfi Ordu’nun O’su olacak, yani ö harfi değildir. Sizler de TDK’nın sözlük uygulamasına girerek hangi kelime nasıl yazılır hepsini aratma yaparak öğrenebilirsiniz.

Doküman kelimesinin cümle içinde kullanımına örnekler:

  • Size verdiğim linkten bu dersin dokümanlarını indirebilirsiniz.
  • Hocam bu dokümana nasıl ulaşabiliriz?
  • “Dostumun dokümanlarından çok güzel bilgiler edinmiştim.” (Aydın Boysan)
  • Bu doküman çok önemli. Çünkü içerisinde şirkete ait önemli bilgiler var.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir