Domain Kime Ait, Adresi Neresi ve Nerede Kayıtlı Tüm Bilgilerini Öğrenme

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere domain yani alan adının kime ait olduğunu, adresini, ne zaman kayıt edildiği, nerede kayıtlı olduğunu vb. tüm bilgilerine nereden ulaşabiliriz onu anlatacağız.

Domain yani alan adı bir web sitenin ismine denilmektedir. Mesela facebook.com, google.com, twitter.com bunlar birer alan adıdır. Peki hiç bu domainlerin kime ait olduklarını nerede yani hangi firmada kayıtlı olduklarını merak ettiniz mi. Eğer cevabınız evet ise hiç merak etmeyin tanıtacağımız siteyle domain yani alan adının tüm bilgilerine erişebiliyorsunuz.

Arkadaşlar bahsettiğimiz site whois.com ‘dur. Büyük ihtimalle çoğunuz biliyorsunuzdur fakat bu sektöre yeni başlayan arkadaşlar için anlatmak istedik.

Hangi domainin bilgilerini sorgulatmak istiyorsanız “whois.com/whois/siteadi.com” şeklinde sitenizin adını son kısma yazınız ve o sayfayı açınız. Ardından o domainle alakalı tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mesela örnek olması açısından facebook.com ‘u sorgulatalım. Burayı yani “www.whois.com/whois/facebook.com” bu sayfayı açıyoruz.

Direkt olarak karşımıza bir sayfa çıkacak ve tüm domainin bilgilerine buradan bakacağız.Mesela en üstteki “Domain İnformation” kısmında alan adının hangi firmada ve kaç yılında kayıt edildiği bilgisi yazıyor.

Aynı şekilde “Registrant Contact” kısmında ise domainin adresi yer almaktadır.Bunun yanında domainin sahibinin ismine de buradan ulaşabilirsiniz.

Sadece bu bilgiler değil.”Whois.com/whois/siteismi.com” adresi üzerinden sorgulattığınız tüm domainlerin bilgilerine ücretsiz ulaşabilirsiniz.Hem hızlı hem de ücretsiz şekilde en iyi whois bilgi sorgulama sitesi whois.com ‘dur diyebiliriz.

Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir