Domain NS(Dns) Adresleri Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere domain ns yani dns adreslerini nasıl ve nereden yönlendirebiliriz onu anlatacağız.

Örneğin yeni bir alan adı ve host aldığımızda hosting şirketinin ns adreslerini domainimize bağlamamız gerekir.Bunu yaptığımızda hostingimiz açılmış olur.Ns adreslerine örnek verirsek mesela alastyr.com firmasının ns adreslerini paylaşalım.Alastyr firmasının örnek ns adresleri “ns1.alastyr.com ve ns2.alastyr.com” şeklinde olur.Tabii ki bu değişkenlik gösterebilir.

Biz bu yazımızda sizlere isimtescil.net üzerinden dns adresi yönlendirmeyi anlatacağız.Aynı şekilde sizler diğer firmalardan da bu yöntemle yönlendirme yapabilirsiniz.Hemen maddeler halinde anlatıma geçelim.

1-) Öncelikle isimtescil hesabımıza giriyoruz.Ardından üst menüden Kontrol Paneli>Domain Yönetimi‘ne giriyoruz.

2-) Ardından hangi domainin dns yönlendirmesini değiştirmek istiyorsak o domainin yanındaki “Detaylı Yönetim” butonuna basıyoruz.

3-) Sonrasında ise açılan sayfada sol menülerden “DNS Yönetimi” kısmına giriyoruz.

4-) Sonrasında ise karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.Buradan yeni dns tercihi kısmındaki 3 seçenekten en alttaki olan “Müşteri özel Dns’ler” kısmını işaretliyoruz ve aşağıda açılan Yeni Ekle butonuna basıyoruz.

5-) Ardından alan adınızı hangi firmaya yönlendirmek istiyorsanız onun dns adreslerini yazmanız gerekiyor.Genelde dns 1 ve dns 2 ye kayıt yapılır.Yani 2 adet ns yönlendirmesi mevcuttur.Örneğin şu şekilde yazacaksınız boş kutulara, “ns1.hostadi.com ve ns2.hostadi.com” bu şekilde yazıp Kaydet‘e basıyoruz.

6-) Son olarak aşağıdaki yeşil renkli “DNS Güncelle” butonuna basıyorsunuz ve böylece yeni ns yönlendirmemiz yapılmış olur.

İsimtescil.net sitesinden bu şekilde alan adlarınızın dns yönlendirmesini yapabilirsiniz.Yönlendirmeyi yaptıktan yaklaşık ortalama 10-15 dakika sonra yönlendirme aktif edilir.Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. Teşekkürler elinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir