Dosya Uzantısını Değiştirmek

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere bilgisayardaki dosyaların uzantı türünü nasıl değiştirebiliriz onu anlatacağız.

Çoğu kez dosyalarımızın uzantı türünü değiştirmeye ihtiyaç duyabiliyoruz.Mesela yeni bir metin belgesi oluşturduk.Bunu html dosyasına çevirmek için dosyamızın türünü .txt ‘den .html ‘ye çevirmemiz gerekiyor.Yine aynı şekilde .pdf olan dosya türünü .rar haline çevirebiliyorsunuz.Peki bu dosya uzantısı değiştirme işlemini nasıl yapıyoruz gelin birlikte öğrenelim.

Öncelikle dosyalarımızın uzantısını görebilmemiz için bilgisayarımızdan dosya uzantılarını göstermesi için ayar yapmamız gerekecek.

Bunun için öncelikle rastgele bir dosya açıyoruz.Ardından sol üstte bulunan “Düzenle” butonuna basıyoruz.Sonrasında ise “Klasör ve arama seçenekleri” butonuna basıyoruz.

Ardından gelen sekmede üst menüden “Görünüm” kısmına giriyoruz ve oradan da “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneği mevcut.O seçenekteki tik işaretini kaldırıyoruz.

Artık dosyalarımızın uzantılarını da görebileceğiz.Şimdi de istediğiniz dosyanın uzantısını değiştirebilirsiniz.Mesela ben örnek olarak “mustafa.txt” dosyasının türünü “mustafa.pdf ” dosyasına çevireceğim.

Gördüğünüz gibi yukarıda mustafa.txt olan dosyayı alttaki resimde gördüğünüz gibi üstüne geldim ve txt yazısını silip pdf yazdım.Bu sayede dosyamızı pdf’ye çevirmiş olduk.

Sizler de aynı şekilde istediğiniz gibi dosya uzantısı değiştirebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir