Dünkü mü Dünki mi Doğrusu Nedir? (TDK’ya Göre Hangisi Doğru)

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere dünkü mü dünki mi hangisi doğrudur onu kanıtıyla birlikte anlatacağız.

Dilimizdeki bazı kelimelerin doğru yazılışlarını karıştırabiliyoruz. Bu kelimelerden birisi de dünkü-dünki ikilisidir. Aslında bu kelimeyi söylerken yani telaffuzda dünki olarak ağızdan çıkıyor. Fakat Türk Dil Kurumu’na göre farklı yazılışı vardır diyebiliriz. Bu tarz kelimelerin doğru yazılışları özellikle üniversite ve lise sınavlarında karşımıza çıkabiliyor. Bazı genel kültür sorularında da yazım hataları ile ilgili sorular sorulabiliyor. Bu bakımdan dünkü-dünki hangisi doğrudur iyi bilmemiz gerekmektedir. Şimdi sizler için TDK’daki kanıta göre dünkü mü yoksa dünki mi hangisi doğru yazılıştır onu gösterelim.

Dünkü mü Dünki mi TDK’ya Göre Doğru Yazılımı Hangisi?

  • Doğru yazılışı ==> Dünkü ✓
  • Hatalı yazılışı ==> Dünki ×

Türk Dil Kurumu’na göre “Bugünden bir önceki günle ilgili” , “Yakın geçmişteki” ve “Acemi, yeni, toy” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı Dünkü kelimesidir. Yani TDK’ya göre dünkü-dünki ikilisinden doğrusu dünki değil dünkü kelimesidir. Kelimenin doğru yazılımında son harfi ‘ü’ harfidir. Son harfi ‘i’ ile biten ise hatalı yazılıştır yani yanlış yazılımdır. Aslında günlük hayatımızda konuşurken telaffuz olarak dünki daha yakın geliyor. Fakat yazım kurallarına göre kelimenin doğrusu dünkü olmaktadır. Şimdi sizlere kanıt resmini de paylaşalım.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sözlük sitesinde kelime dünkü olarak geçiyor. Yani kelimenin doğru yazılışı dünküdür. Dünki ise yanlış yazılımıdır. Eğer sınavlarda bu kelime karşımıza çıkarsa doğrusu “dünkü” olacaktır. Sizler de yazılışını merak ettiğiniz kelimelerin doğrusunu öğrenmek için TDK’nın sözlük sitesine yani sozluk.gov.tr adresine girebilirsiniz. Buradan tüm kelimeleri kontrol edebilirsiniz. Eğer sistemde kelime kayıtlıysa demekki doğru yazılışı o şekildedir. Fakat aradığınız bir kelime sözlükte geçmiyorsa demek ki o aradığınız kelime TDK’da kayıtlı değil anlamına geliyor. İyi dersler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir