Dünya Nasıl Oluştu? (Kısaca Bilgi)

Büyük patlama teorisi olarak bilinen Big Bang teorisine göre dünyamızın ilk oluşum anı 13,7 Gezegen yılına dayanır. Büyük patlama sonucu evrene maddeler saçıldı. Başlangıçta yer alan atomik parçalar proton, nötron ve elektronlar soğumaya başlayarak en hafif hidrojen ve helyum elementlerini meydana getirdi. Birkaç 100 mt sonra gaz içindeki bulutlar yoğunlaşarak galaksi sistemini oluşturan yıldızlar meydana geldi.

Big bang(büyük patlama) sırasında gazların yoğunlaşması ile ilk yıldızlar meydana geldi. Isınma sırasında nükleer füzyon meydana geldi. Yıldızların merkezinde yer alan hidrojen atomları helyum atomlarına dönüşürken ışınlanma enerjisi ile ısı ışık ve kozmik ışınlar ortaya çıktı.

Astronomların görüşüne göre güneşten daha yoğun bir halde bulunan yıldızlar termonükleer reaksiyon sonucu periyodik cetvelde yer alan ve atom numarası 26 olan demire kadar tüm elementleri meydana getirmiştir. Güneşten daha büyük atom sayılı elementler ise 10-20 kat daha yoğun bir yıldızın yüksek sıcaklıkta patlaması ile ortaya çıkmıştır. Bu şekilde meydana gelen süpernova olayından sonra patlayan bir yıldız tüm ağır elementlerin uzaya doğru yayılmasını sağlamıştır. Bu kalıntılar güneş ve güneş sistemini meydana getirmiştir. Big bang teorisine göre vücudumuzda bulunan elementler yıllar önce yıldızların merkezinden gelmiştir. Mücevher olarak kullanılan altın ise tirilyonlarca km uzakta bir süpernova patlaması ile ortaya çıkmıştır.

NOT=Bu makale dünyanın bilimsel olarak nasıl oluştuğunu kısaca sizlere anlatmaktadır.Eğer Kur’an-ı Kerim’e(İslam’a) göre evrenin ve dünyanın nasıl oluştuğunu okumak isterseniz buradaki makale sizlere oldukça faydalı olacaktır.Dediğimiz gibi buradaki anlatım bilim adamlarına göre anlatımdır.Teşekkürler.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir