Dünyada Sizden Küçük ve Sizden Yaşlı Kaç Kişi Var, Nasıl Bulunur?

Herkese merhabalar. Bu yazımızda sizlere dünyada sizden genç ve sizden yaşlı kaç insan vardır nasıl öğreniriz onu anlatacağız.

Yeni çıkan bir web sitesi sayesinde dünyada sizden küçük yaşayan kaç insan var veya sizden büyük, yaşlı kaç insan var onun sayısını anlık olarak öğrenebiliyorsunuz. Sadece bu da değil. Nüfus ile ilgili birçok veriye population.io sitesinden erişebilirsiniz. Site gerçekten çok büyük bir dataya sahip ve kullanımı da oldukça kolaydır. Şimdi hemen kısaca anlatalım.

  • Site adresi ==> population.io

Detaylı nüfus bilgilerine ulaşmak için ilk olarak population.io sitesine giriş yapıyoruz. Ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir alan çıkacak.

Buraya kendi doğum tarihimizi yazıyoruz. Akabinde sağdaki “Go” butonuna tıklıyoruz. Böylelikle site bizim yaşımızı ve dünyadaki tüm nüfusun verilerini inceliyor.

Kısa bir hesaplamadan sonra sonuçlar aşağıdaki gibi çıkacaktır. Burada soldaki sayı sizden küçük olanlar. Sağdakiler ise sizden büyük olanların sayısıdır. Yani dünyada 7 Nisan 1995 doğumlu olan bir kişiden toplam 3 milyar 427 milyon küsur küçük yaşta insan var demektir. Ayrıca 7 Nisan 1995 doğumlu olan kişiden toplamda 4 milyar 469 milyon küsur insan büyükmüş. Tabii bu veriler population.io ‘ya göredir. Yani hemen hemen yakın verilerdir diyebiliriz. Çünkü bu site birçok yerde (akademik araştırmalar, bilimsel makaleler vb.) referans olarak da kullanılmaktadır.

Kısacası bu site sayesinde dünya nüfusu ile ilgili doğru tahminlere ulaşabilirsiniz. Kendi doğum tarihinizi sisteme girerek sizden küçük kaç insan yaşıyor, sizden büyük kaç insan yaşıyor vb. hepsine ulaşabilirsiniz. Ayrıca sadece bunlar değil diğer verilere de ulaşabiliyorsunuz. Mesela Türkiye’de sizden büyük ve küçük kaç insan yaşıyor, ortalama yaşam süresi (girdiğiniz doğum tarihine göre ortalama hesap yapıyor) ülkelere göre kaç yıl, dünyanın anlık nüfusu kaç milyar ve milyon, dünyada yaş olarak kaçıncı sıradasınız vb. birçok detaylı istatistiğe bu web sitesi üzerinden erişebiliyorsunuz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir