E-Devlet “Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı.” Hatası Çözümü

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere E-Devlet’te verilen “Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı.” hatasının çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

E-Devlet’te herhangi bir yere başvuru yaparken (örneğin Toki başvurusu) bazen sistem hatası verebiliyor. Mesela Toki için başvuru yapılında verilen hatanın ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Gördüğünüz gibi başvuru ekranını açında “Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı.” hatası vermektedir. Bu hata özellikle yoğunluk yaşandığında vermektedir. Bu hatanın çözümü için ilk olarak sayfayı sürekli yenilemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu hata yoğunluktan dolayı veriliyor. Özellikle bugün mesela TOKİ başvuruları başladığı için herkes bir anda sisteme girdi ve başvuru yapmak istedi. Haliyle sistemde yoğunluk yaşandığı için böyle bir hata verdi diyebiliriz.

Eğer sürekli sayfayı yenilerseniz arada sırada aşağıdaki gibi bir ekran açılabilir. Bu ekranda “İşleminiz devam ediyor, lütfen beklemeye devam ediniz…” uyarısı vermektedir. Bu ekranda biraz bekleyince başvuru ekranı açılmış olacaktır.

Dediğimiz gibi eğer sistem hatası alırsanız sayfayı yenilemeye çalışın ve tekrar ekranın gelmesini bekleyin. Sürekli sayfayı yenileyince sistem otomatikman sizi sıraya sokacaktır. Yukarıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkacak ve “Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir…” yazar. Buradan da yoğunluk nedeniyle böyle bir hata verdiğini anlayabiliyoruz. Zaman bu 2. ekran gelecek ve başvuru ekranı da gözükecektir. Bu yüzden gün içerisinde sürekli sayfayı yenilemenizi ve beklemenizi öneririz. Dediğimiz gibi yoğun girişten dolayı E-Devlet ara sıra böyle hatalar verebiliyor. Çözümü ise tamamen düzelmesini beklemektir.

Ek olarak 2. bir hızlı çözüm için ise başka bir tarayıcıdan veya gizli sekmeden E-Devlet’e girip başvuru ekranını açabilirsiniz. Çünkü gizli sekmeden girilince cache takılması olmadan sistem açılacağı için daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Fakat biz bizzat denedik gizli sekmeden de açsak yine sistem hatası veriyor. Ama yaklaşık 2-3 saat beklemenin ardından sistem düzeldi ve başvuru ekranı geldi. Sizlerin de beklemesini tavsiye ederiz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir