EFT Kaç Dakikada Hesaba Geçer? EFT Kaç Dakikada, Ne Zaman Gelir?

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere EFT kaç dakikada gelir, ne kadar sürede hesaba ödeme geçer o konular hakkında bilgi paylaşacağız.

EFT (Elektronik Fon Transferi) gün içerisinde en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden birisidir. Bildiğiniz gibi farklı bankalar arası ödeme göndermede Havale yapılamıyor haliyle mecbur EFT yapılması gerekiyor. Ama aynı bankalar arası para gönderimi yapacaksanız o zaman Havale yapabilirsiniz. Farklı bankalara para gönderirken EFT süresi kaç dakika, para ne kadar sürede hesabıma gelir gibi sorular merak edilmektedir. Şimdi sizler için kısaca EFT kaç dakikada hesabıma gelir? EFT kaç saat sürüyor? EFT gün içerisinde yapılır mı? Hafta sonu EFT yapılabiliyor mu? gibi soruların cevaplarını paylaşalım.

EFT Kaç Dakikada Hesaba Geçer?

EFT, X bankasından Y bankasına para göndermek için kullanılan bir sistemdir. EFT ile gönderilen para genellikle 15-20 dakika içerisinde hesaba geçmektedir. Fakat bazı durumlarda, yoğunluk zamanlarında vs. bu süre 30 dakikaya kadar çıkabiliyor. Ama çoğu bankaya göre EFT süresi maksimum yarım saattir diyebiliriz. Eğer EFT yarım saati geçerse bankanızı aramanızı tavsiye ederiz. Bu arada şunu da belirtelim. Bu süre mesai saatleri içerisinde yapılan EFT için geçerlidir. Yani siz diyelim ki mesai saatleri dışında EFT yaptınız. Bu durumda EFT mesai-iş saatleri başlangıcından 30 dakikaya kadar olan sürede hesaba geçmektedir.

Örnek vermek gerekirse diyelim ki Cumartesi günü bir bankaya EFT ile para gönderdiniz. Bu durumda paranız Pazartesi mesai saatleri içerisinde karşı hesaba geçer. Çünkü hafta sonları EFT yapılmamaktadır. Aynı şekilde Çarşamba akşam 19:00 ‘da EFT yaptınız diyelim. Bu durumda da EFT ile yolladığınız para ertesi gün iş saatinde yani Perşembe günü sabah saat 09:00-10:00 saatleri arasında karşı hesaba geçmektedir diyebiliriz. Çünkü akşam 7’de gönderilen EFT mesai saati dışında oluyor. Haliyle ertesine gün hesaba geçiyor.

Buna ek olarak şunu da belirtelim. Bazı bankalarda FAST sistemi var. Eğer FAST ile ödeme gönderecekseniz hiç bekleme vs. yaşamıyorsunuz. FAST ile doğrudan 1-2 dakikada ödeme karşı tarafa geçebilir. Üstelik EFT gibi bu da. Yani aynı banka olmasına gerek yok. X bankasından Y bankasına FAST ile ödeme yapabilirsiniz. Tabii her bankada olmayabiliyor bu. O bakımdan araştırmak gerekiyor.

Kısacası mesai saatleri içerisinde EFT’nin diğer hesaba geçme süresi ortalama 15-30 dakika arasındadır. Bazen daha kısa bazen de yoğunluktan dolayı daha uzun sürebiliyor.

Hafta Sonu EFT Yapılır mı?

Hafta sonu EFT yapılmaz. Daha doğrusu EFT emri verirsiniz. Fakat ödeme hafta sonu hesaba geçmez. Hafta sonu yapılan EFT ödemesi Pazartesi günü mesai saatleri içerisinde karşı bankaya geçer. Bu bakımdan hafta sonu karşı tarafa para göndermek isterseniz FAST yöntemi ile anında yollayabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir