Egzos, Egsoz, Eksoz, Egzoz Hangisi Doğru Yazılmıştır?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere egzos, egsoz veya egzoz kelimelerinin hangisi doğru yazılmıştır onu anlatacağız.

Yine oldukça çok karıştırılan kelimelerden birisiyle karşınızdayız. Halk arasında egsos-egsoz-egzoz vb. her türlü söylesek de kelimenin ne olduğu anlaşılıyor. Bu bakımdan kendi kendimize doğru yazılışını tam olarak bilmesek de olur diyoruz. Fakat sınavlarda vb. yerlerde yüksek puan almak için kelimenin doğru yazılışını bilmemiz gerekiyor. Şimdi TDK’nın sitesine göre kelimenin doğrusu nedir onu paylaşalım.

Egzos mu Egsoz mu Eksoz mu Egzoz mu Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Egzoz
  • Hatalı yazılışları ==> ×Egzos, ×Egsoz, ×Ekzoz, ×Eksoz, ×Ekzos

Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre dilimize İngilizce’den geçen ve “İçten yanmalı motorlarda yanan akaryakıtın gazı.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı egzoz kelimesidir. Bu kelimenin dışındakiler yani egzos, egsoz, ekzoz vb. kelimelerin hepsi hatalı yazılımlardır. Bunlardan doğru olan sadece egzoz kelimesidir.

TDK’nın resmi web sitesi olan sozluk.gov.tr‘ye göre yukarıda gördüğünüz gibi kelimenin doğrusu egzoz‘dur. Sitesine girip sizler de bakabilirsiniz. Diğer yazılışlar yanlıştır.

Son olarak diğer kelime hatalarına ve doğru yazılışlarına sitemizden aratma yaparak ulaşabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir