En Çok Oscar Ödülü Alan Kadın ve Erkek Oyuncu Kimdir? Kaç Oscarları Var?

Herkese merhabalar. Bu yazımızda sizlere dünyanın gelmiş geçmiş en çok Oscar ödülünü kazanan erkek ve kadın oyuncular kimlerdir onların isimlerini ve toplam kaç Oscar kazandıklarını paylaşacağız.

Oscar ödülleri film ve sinema sektörünün en üstün ödülüdür. Birçok oyuncu Oscar ödülünü kazanmak için oynadıkları filmlerde en iyi rollerini canlandırırlar. Gerçekten de Oscar ödülü alan oyuncular büyük bir şöhrete ve üne kavuşurlar. Oscar ödülü alan oyuncular bir sonraki film için birçok değerli teklif alırlar. Bu yüzden Oscar ödülleri önemlidir diyebiliriz. Bazı bilgi yarışmalarında ve genel kültür sorularında bu alanda en çok ödül kazanan isimler kimlerdir soru olarak sorulabiliyor. Şimdi sizler için Oscar’ı en çok kazanan erkek ve kadın oyuncular kimlerdir detaylarını yazalım.

En Çok Oscar Kazanan Erkek ve Kadın Oyuncuların İsimleri Nelerdir?

En çok Oscar ödülü kazanan erkek oyuncu Daniel Day-Lewis ‘dir. Daniel Day-Lewis toplam 3 Oscar’a sahiptir ve en iyi erkek oyuncu dalında en fazla Oscar kazanan erkek oyuncudur. En çok Oscar kazanan kadın oyuncu ise Katharine Hepburn ‘dur. Katharine Hepburn’un toplamda 4 Oscar ödülü bulunmaktadır. Haliyle genel bazda yani erkek kadın karışık olarak en çok Oscar ödülüne sahip oyuncu Katharine Hepburn’dur (toplam 4 Oscar) diyebiliriz. Gerçekten de kırılması zor bir rekora imza atmıştır. Şimdi en çok Oscar kazanan isimlerin hangi filmlerde Oscar aldıklarına göz atalım.

  • En çok Oscar ödülü kazanan erkek oyuncunun ismi ==> Daniel Day-Lewis (3 Oscar’ı var)
  • En çok Oscar ödülü kazanan kadın oyuncunun ismi ==> Katharine Hepburn (4 Oscar’ı var)

Daniel Day-Lewis’in 3 Oscar Kazandığı Filmler Hangileri:

  • Kan Dökülecek (2007 yapımı film)
  • Sol Ayağım (1989 yapımı film)
  • Lincoln (2012 yapımı film)

Katharine Hepburn’un 4 Oscar Kazandığı Filmler Hangileri:

  • Morning Glory (1933 yapımı film)
  • Beklenmeyen Misafir (1967 yapımı film)
  • Kış Aslanı (1968 yapımı film)
  • Altın Göl (1981 yapımı film)

Sinema tarihinde en çok Oscar kazanan Katharine Hepburn ve Daniel Day-Lewis bu alanda rekora sahiplerdir. Şöyle ki Daniel Day-Lewis dışında 3 Oscar ödülüne sahip olan erkek oyuncu bulunmamaktadır. Aynı şekilde Katharine Hepburn dışında 4 Oscar ödülüne sahip bir kadın oyuncu bulunmamaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir