En İyi 5 İngilizce-İngilizce Sözlükler

Herkese merhabalar arkadaşlar.Bu yazımızda sizlere dünyadaki en iyi 5 ingilizce-ingilizce çeviri sözlükleri paylaşacağız.Uzun araştırmalarımız sonucu en iyi 5 ingilizce sözlüğü sizler için bulduk.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz.

5-) Collins

Listemizin 5. sırasında Collins sözlük bulunmaktadır.Aslında bu sözlük tam bir aile sözlüğü diyebiliriz.Çünkü kötü kelimelerin açıklamalarında “kullanmanız ayıp olan bir kelimedir.” tarzında uyarı veriyor.Bunun yanı sıra kelimelerin yanlarında eş anlamları da yazmaktadır.Bu sayede öğrencilerin kelime dağarcığı da artabilir.Sözlükte ortalama 45 bin ingilizce kelime bulunmaktadır.Ek olarak buraya girerek sözlüğün resmi web sitesine girebilirsiniz.Buradan istediğiniz kelimeleri aratıp sorgulayabilirsiniz.

4-) Cambridge

Adını üniversitesinden alan Cambridge sözlük listemizde 4. sırada bulunuyor.Bu sözlük de oldukça iyidir diyebiliriz.Özellikle tasarım ve gösteriş açısından diğer sözlüklerden daha iyidir diyebiliriz.Ayrıca buradan online Cambridge sözlüğe giriş yapabilirsiniz.

3-) Macmillan

Geldik listemizde 3. sıraya.Genellikle anadolu liselerinde 9. sınıflarda öğretmenler öğrencilerine bu sözlüklerden almasını ister.Çünkü bu sözlüklerde kelimenin anlamları öğrencilerin anlayabileceği basit bir dille aktarılmıştır.Ayrıca sözlüğün belli başlı sayfalarında görsel resimlerle kelimelerin anlamları daha da açıklayıcı hale getirilmiştir.Sözlüğün yanında genelde CD’de verilir.Bu CD ise aynı şekilde sizlere çok fayda katacaktır.Bilgisayarınızdan isterdiğiniz anda internetiniz olmasa bile CD sayesinde sözlüğe girebiliyorsunuz.Ayrıca buradaki siteden de Macmillan online sözlüğüne erişebilirsiniz.

2-) Longman

Yavaş yavaş ilk sıralara doğru geliyoruz.Listemizin 2. sırasında Longman sözlük vardır.Genellikle dil okuyan öğrenciler ya ilk sıradaki Oxford’u seçiyor ya da Longman sözlüğü seçiyorlar.Longman gerçekten kaliteli bir sözlük epey bir kullanıcısı var diyebilirim.Fiyat konusunda epey pahalı olan Longman kalitesiyle yüksek fiyatları hak ediyor diyebiliriz.Longman’ın online sözlük sitesine de buradan ulaşabilirsiniz.

1-) Oxford

Geldik ilk sıramıza.Listemizin 1. sırasında sizlerin de tahmin edebileceği gibi Oxford sözlük vardır.Oxford sözlük her manada diğer sözlüklerden bir tık öndedir diyebiliriz.Gerek tasarım,gerek kelime sayısı,gerek anlaşılabilirlik açısından diğer sözlüklerden epey bir iyi diyebiliriz.İnternetten yaptığımız araştırmalara göre öğrencilerin çoğunluğu Oxford sözlükleri tercih etmişlerdir.Oxford sözlüklerinde ingilizce kelimelerin yanlarında sıfat mı zamir mi isim mi oldukları detaylı bir şekilde açıklanıyor.Kelimelerin kaç anlamı olduklarını,hangi alanlarda kullanıldıklarını vs. tüm bilgileri en detaylı bir şekilde Oxford sözlüklerinde bulabilirsiniz.Oxford’un online sözlük platformu da oldukça güzeldir.Buraya girerek inceleyebilirsiniz ve ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Şimdilik en iyi sözlükler bu şekildedir.Umarız listeyi beğenirsiniz.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. merhaba, İstanbul Üniversitesinde yabancı dilde makaleler yazıyoruz. arkadaşlarımın tavsiye ettiği çeviri sitesini ben de size tavsiye etmek istedim, arkadaşlarımızın yapmış olduğu ve sürekli kullandığımız “çevirce” adındaki web sitesinde 67 dilde ortak dilde hizmet veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir