En İyi Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

Merhaba arkadaşlar bu yazıda ilköğretim,lise ve üniversite öğrencileri için en iyi karşılıksız burs veren kurumları birlikte inceleyeceğiz.Tecrübelerime dayanarak maddeler halinde en iyilerini açıklamak istedim.İyi okumalar.

1=Tev (Türk Eğitim Vakfı);

Türk eğitim vakfı gerçekten karşılıksız burs veren en iyi kurum diyebilirim.

Lise talebelerine 150 tl

Üniversite talebelerine 450 tl

Yüksek lisans talebelerine 750 tl 

Doktora talebelerine ise 1100 tl veriyorlar.

Hemde karşılıksız.Gerçekten çok iyi bir kurum.Ayrıca sadece maddi destekte bulunmuyorlar.Mesela ara sıra seminerler oluyor onlara sizi çağırabiliyorlar.Ne biliyim üniversite öğrencileri için staj ayarlıyorlar vs. bir sürü imkanları var.Bu kurumun hizmeti gerçekten üst düzey.Tabii ki herkesin burs başvurusu kabul olunmuyor.Sonuçta bu kadar iyi bir kurumdan burs almak için de derecenizin yüksek olması gerekiyor.Yine de Allah büyüktür.Siz başvurun nasipse çıkar 🙂

2=Kyk (Kredi ve Yurtlar Kurumu);

Kyk devletin vermiş olduğu bursdur.Hem karşılıksız hem karşılıklı olan seçenekleri mevcuttur.İlk önce başvuru yapıyorsunuz burs çıkarsa karşılıksız olarak üniversite hayatınız boyunca burs alabiliyorsunuz.Eğer karşılıksız olarak çıkmazsa karşılıklı olarak burs isteğe bağlı bir şekilde alabiliyorsunuz.

Karşılıklı da ise üniversitede okuduğunuz sürece burs alıyorsunuz daha sonrasında mezun olunca taksitli bir şekilde geri ödüyorsunuz.

Üniversite boyunca yaklaşık 12-13 bin tl burs alırsınız.Mezun olduktan sonra ise bunu taksitli bir şekilde ödemeniz gerekiyor.Yoksa faiz biner vs. daha da artabilir bu para.Benim tavsiyem karşılıklı burslardan uzak durun.Yine de size kalmış ama mezun olunca hemen iş bulma garantisi yok maalesef ülkemizde.Bu yüzden karşılıklı bursu nasıl geri öderiz ki.

3=Tübitak Bursu;

Tübitak bursu lys sınavında ilk 10 bine giren öğrencilere karşılıksız aylık 2 bin tl burs veriyor.İlk 10 bine girenler bu fırsatı kaçırmasın.

İlk 10 bine girmek yeterli değil elbette.Bir üniversiteye de kaydolmanız gerekiyor.Yani şöyle bir çakallık yapanlar varmış.Bilerek lys sınavına giriyor yüksek bir puan alıyor sırf burs parası almak için.Ama böyle bir şey yok maalesef.Dediğim gibi dereceniz var tamam eyvallah ama bir üniversiteye de yerleşmeniz gerekiyor.Yoksa burs vermiyorlar.

4=İto (İstanbul Ticaret Odası);

İstanbul ticaret odası da karşılıksız burs veren kurumlardan birisidir.Bu kurum ise bursu sadece üniversite öğrencilerine veriyor.Üniversite öğrencilerinin ortalaması 2.5 in üstünde olması gerekiyor her yıl alabilmeleri için.

5=Üniversitelerin Kendi Bünyesinde Verdikleri Burslar;

Son olarak da üniversitelerin kendi çapında verdikleri karşılıksız burslardan bahsedelim.

Örneğin Yıldız teknik üniversitesinde örem bursu var.Sadace yıldızlı öğrencilere verilen burs bu.Aylık olarak 250 tl veriyorlar.

Aynı şekilde diğer üniversitelerinde kendilerine ait burs verdikleri bölüm var.Sizlerde kendi üniversitenizin burs veren bölümüne başvuru yapabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir