Erezyon mu Erozyon mu Doğru Yazılışı Nedir?

Merhabalar bu yazımızda sizlere erezyon mu yoksa erozyon mu hangi kelime doğru yazılmıştır onu paylaşacağız.

Günlük hayatta konuşurken veya yazışırken sürekli telaffuz ve yazım hataları yapabiliyoruz. Bu hatalardan birisi de erozyon-erozyon kelimesidir. Bu iki kelime gerçekten birbirleriyle çok karıştırılır. Fakat maalesef 1 tanesi doğru yazılmıştır. Şimdi Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre kelimenin hangisi doğrudur hangisi hatalıdır onu sizlere iletelim.

Erezyon mu Erozyon mu Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı : ✓Erozyon
  • Hatalı yazılışı : ×Erezyon

Türk Dil Kurumu’nun resmi sitesine göre kısaca “aşınım, aşınma” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı erozyon kelimesidir. Erezyon kelimesi ise hatalı yani yanlış yazılmıştır. Yani kelimenin 3. harfi o harfi olmalıdır. 3. harfi e ile yazılan yanlış yazılımdır. Kanıt görüntüsünü aşağıya ekleyelim.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın sozluk.gov.tr resmi sitesinde de kelime erozyon olarak geçmektedir. Kanıtını da böylece eklemiş olduk. Dilerseniz sizler de siteye girip inceleyebilirsiniz.

Son olarak diğer hatalı ve doğru kelime yazılışlarına sitemizdeki sağ üst taraftan aratma yaparak ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir