Evde Akvaryum Balığı Yetiştirerek Para Kazanmak

İşsizlik veya çalışılan işten yeteri kadar para kazanamamak insanları farklı iş arayışlarına yöneltmiştir. Özellikle birçok insanın tercih ettiği evden çalışarak para kazanmak ise insanların en çok tercih ettikleri para kazanma yönetimidir. Evden çalışmak pek çok açıdan cazip gelmektedir. Evinin konforunda çalışarak bir yandan da para kazanmak özellikle dışarıda çalışması mümkün olmayan bireyler için bir kazanç kapısı olmuştur. Evden yapılarak para kazanılan pek çok iş alanı vardır. Bu yöntemlerden biride evde akvaryum balığı yetiştirerek para kazanmaktır. Evde akvaryum balığı üreterek para kazanmak için öncelikle akvaryumlar ve balıkların bakımı hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Aksi takdirde bilgisizlik balıkların zarar görmesine sebep olabileceği gibi maddi olumsuzluklar yaşanmasına da sebep olacaktır.

Akvaryum Balığı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu işi yapmak için öncelikle akvaryumda üretilmeye müsait olan balık cinslerini öğrenmek gerekmektedir. Bu işlere yeni başlayan kişiler özellikle canlı doğuran türleri tercih etmelidir. Özellikle Lepistes cinsi balıklar akvaryum balıklarından en çok ve kolay yavru veren balık türü olarak bilinmektedir. Ayrıca kolay yaşama açısından da Lepistes avantajlı bir balık türüdür. Lepistes balıkları bir doğumda 20 ile 50 arasında yavru verebilmektedirler. Bu balık türlerinin fiyatları karmaşık olsa da yerli üretim balıkların adet fiyatı 3 ile 5 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Asıl ırk olanları ise daha değerlidir. Akvaryum boyut özellikleri de balık türü seçimi kadar önemli bir detaydır. Akvaryum alırken 2 dişi 1 erkek balık düşünülerek en az 30 litrelik bir akvaryum tercih edilmelidir. İstenilen sayıda yavru elde edebilmek için 5 erkek 20 dişi balık alındığında, ayda ortalama 500 yavru üretmek mümkün olacaktır. Yavrular için yetişkinliğe geçiş süreci dört ay sürmektedir. 4 aylık süre geçtikten sonra toptan satış yapıldığında, yaklaşık 1000 TL aylık gelir elde edilebileceği gerçektir. Bu süreden sonra her ay devir durumu söz konusudur. 25 Lepistes balığı düşünülüğünde, akvaryumun 100- 150 litrelik bir akvaryum olması yeterlidir. Bu süre boyunca balıkların beslenmesi ve bakımı itina ile yapılmalıdır.

Akvaryum Balıklarının Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar

Akvaryum balıklarının bakımında bazı hususlara dikkat etmek önemlidir. Üretim tankının 150 metre olduğu düşünüldüğünde tank için 2 tane ikili pipo filtre kullanmak uygundur. Tankın ısısının ayarlanması için ise 100 veya 200 wattlık ısıtıcı gerekmektedir. Temizlik için haftada bir defa %20-30 oranında olmak üzere dip çekimi yapılmalıdır. Bu durum balıkların sağlığı için önemlidir. Böylelikle akvaryum dibinde nitrat birikimi önlenecektir. Akvaryum suyunun temizliğinde, bir anda tüm suyun değişimi balıkların uyum sağlamasında sıkıntı yaratacağından, önceden dinlendirilmiş olan bir suyun yavaş akvaryumdan çekilen bir miktar suyun yerine eklenmesi sağlanmalıdır. Yavru balıklar için ise 50 litre ebadında pipo filtreli tank kullanılmalıdır. Bu tank için 50 wattlık ısıtıcı kullanılmalı, yavru tankında su değişimi sık sık yapılmalıdır. Her gün suyun %20’ lik  kısmının değişimi gerekmektedir.

Akvaryum Balıklarının Beslenmesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Lepistes balıkları otçul ve etçil hayvanlar olduğundan, pul yemler ile beslemek doğru besleme tercihi olarak önerilmektedir. Yavru balıkların hızlı gelişimi için ise etçil beslenme desteği gerekmektedir. Yavru Lepistesler için “Artemia” uygun bir gıda türüdür. Artemia üretme yöntemlerini araştırarak yetiştirmek de mümkündür. Yapımı oldukça kolay olan Artemia, sabahları verilerek akşamları yavru balıkları besin değeri zengin yemler ile beslemek doğru besleme tekniğidir. Balıkların sağlıklı gelişimi için beslenmelerinin aksatılmamasına ve düzenli olarak gıdaların verilmesine özen gösterilmelidir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir