Evde Camdan İçeriye Sinek Girmemesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Merhabalar bu yazımızda sizlere evlerimize giren sinek ve sivrisinek benzeri canlıların eve girmemeleri için neler yapmamız gerektiğini anlatacağız.

Özellikle yaz aylarına girdiğimizde evimizdeki sinek veya sivrisinek sayısı artışa geçmektedir. Bu durum İstanbul vb. büyük şehirlerde fazla olmasa da küçük illerimizde, köy, kasaba tarzı yerlerde sinek sayıları oldukça fazla oluyor. Kaldı ki yaz aylarında genelde tatile köylere gidilir. Haliyle buradaki evlerde salonda ve diğer odalarda gündüz sinek sayısı ve geceleri de sivrisinek sayısı oldukça yüksek olmaktadır. Bunun önüne geçmek için aslında bir çok yöntem var. Fakat bu yazıda sizlere ilaç, bitkisel çözüm vb. yolları değil de farklı birtakım yöntemleri paylaşacağız. Şimdi lafı uzatmadan sineklerin evlere girmemesi için bazı yöntemler paylaşalım.

Başlıklar

Eve Sinek Girmemesi İçin Yapılması Gerekenler

1-) Pencereye Sineklik Takma

Sineklik en büyük icatlardan birisidir diyebiliriz. Gerçekten özellikle yazın camlarında sineklik takılı olanlar çok rahat günler geçiriyor. 10-20 tl’den sineklik alabilir ve tüm camlarınıza takabilirsiniz. Ardından camınız açık bile dursa sinekler dışarıdan içeriye giremeyeceklerdir. Böylelikle 7/24 sineklerden kurtulmuş olacaksınız ve rahat bir uyku çekeceksiniz. Uyku diyoruz çünkü özellikle sabahları bu sinekler sayesinde uyanıyoruz desek yalan olmaz. Bu yüzden sineklerden kurtulmanın ilk çözümü olarak sineklik işinize yarayabilir.

2-) Işıklara Dikkat Etme

Diğer bir taktiğimiz ise ışıklara dikkat etmekten geçer. Bildiğiniz gibi sinekler genellikle ışığa gelirler. Özellikle gece vakitlerinde diyelim ki camınız açık ve içeride lamba yanıyorsa o odaya 10 dakika içerisinde en az 10 tane sinek girer diyebiliriz. Çünkü sinekler veya sivrisinekler geceleri ışığa gelmektedir. Bu yüzden yapmanız gereken şey eğer cam açacaksanız camı açtığınız odanın lambalarını yani ışığını söndürmeniz gerekiyor. Ama cam açmayacaksanız tabii ki ışıkları da istediğiniz kadar açabilirsiniz.

İşte burada 1. taktiğimiz oldukça işe yarıyor. Diyelim ki camlarınızda sineklik var. Haliyle siz odanın ışığını açsanız bile sivrisinekler sinekliğe takılacaklar ve içeriye giremeyecekler.

3-) Belediyeye Müracaat Yapılabilir

Bunlara ek olarak eğer küçük yerleşim yerlerinde yaşıyorsanız oranın belediyesine sokaklarda gezip araçla sinek ilacı sıkması için müracaatta bulunabilirsiniz. İllaki görmüştürsünüz çoğu yerlerde sinek ilacı sıkan araçlarla büyük caddeleri ve sokakları gezmektedirler. Böylelikle maksat sinekleri o alanlardan kovmaktır. Eğer sizin oralardan böyle araç geçmiyorsa belediyeye istekte bulunabilirsiniz. Zaten İstanbul, İzmir, Ankara vb. gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız bu hizmet sürekli yapılıyor ama köylerde az sayıda yapılmaktadır. Bu yüzden belediyelere müracaat yaptığınızda dikkate alınabilir.

Şimdilik bizim aklımıza gelen ilginç yöntemler bu şekildedir arkadaşlar. Özellikle köy yerlerinde yaşıyorsanız bu 3 maddeyi uyguladığınızda evinizde sivrisinek veya sinek olmaz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir