Evimin Altından Fay Hattı Geçiyor Mu Nereden Öğrenirim?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere evimizin altından fay hattı geçiyor mu geçmiyor mu bunu nasıl kontrol edebiliriz onun cevabını anlatacağız.

Son zamanlarda yaşanan depremlerden dolayı vatandaşlarımız endişeye kapılmaktadır. Bunun için kendi yaşadıkları evlerin yakınlarından fay hattı geçiyor mu geçmiyor mu diye kontrol edenler olabiliyor. Ülkemizde bildiğiniz gibi en son 1999 yılında büyük bir deprem yaşanmıştı. Elbette daha depremler oldu fakat en büyüğü sanırım o yıldakiydi diyebiliriz. Allah tekrardan böyle büyük depremler yaşatmasın inşallah. Amin.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Peki oturduğumuz evin altından fay hattı geçiyor mu yoksa geçmiyor mu bunu nereden kontrol edebiliriz şimdi sizlere onu anlatalım.

Evimin Altından Fay Hattı Geçiyor Mu Geçmiyor Mu Kontrol Etme

1-) Öncelikle arkadaşlar fay hattı kontrolü yapmak için maden tetkik ve arama genel müdürlüğünün resmi web sitesini kullanıyoruz. Depremlerle alakalı tamamen resmi ve gerçek değerlere bu siteden erişebilirsiniz.

Fay hattı kontrolü için öncelikle buradaki siteyehttp://yerbilimleri.mta.gov.tr/anasayfa.aspx” giriş yapıyoruz. Buraya girince aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkacaktır.

2-) Buradan sol taraftaki katmanlar bölümünden “FAYLAR” kısmına tik işareti atıyoruz. Böylelikle haritamızda fay hattı bulunan yerler gözükmüş olacaktır.

3-) Ardından aşağıdaki haritada gördüğünüz gibi fay hattı olan yerler otomatikman çizilmiş olacaktır. Buradan siz nerede oturuyorsanız mouse ile haritada yakınlaştırma yapın. Ardından evinizin oradan fay hattı geçiyor mu geçmiyor mu öğrenebilirsiniz.

4-) Mesela biz İstanbul’a baktık. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi İstanbul’da çok az yerde fay hattı bulunuyor.

5-) Böylelikle sizler de kendi oturduğunuz evin yakınlarına bakabilirsiniz. Altınızda fay hattı olup olmadığını bu yöntemle öğrenebilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Deprem ve fay hatlarıyla alakalı diğer tüm bilgilere “www.mta.gov.tr” adlı siteden ulaşabilirsiniz. Umarız yararlı olur. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir