Evin Bir Odasını Kiraya Vererek Nasıl Para Kazanılır?

Geçim sıkıntısı çeken insanlar, özellikle iş kuracak sermayeye de sahip değil iseler sıkıntı yaşayabilmektedirler. Herhangi bir iş yerinde iş bulma şansı olamayanlar için para kazanmak bazen mümkün olmamaktadır. Tüm bu yaşanan olumsuzluklar nedeniyle insanlar farlı çözümler bularak para kazanma yoluna gitmektedirler. Bu işlerden biri de evin bir odasını kiraya vermektir. Bazı insanlar evlerini yabancı ya da yerli turistlere kiralamakta, bir kısım insan ise öğrencilere evinin bir odasını kiraya vererek para kazanmaktadırlar. Bu yöntemle para kazanmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu nedenle evinin odasını kiraya vermek isteyen bireyler bazı hususlarda dikkatli olmalıdırlar.

Ev ya da Oda Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Ev ya da oda kiralayarak para kazanmak için herhangi bir sermayeye ya da enerji harcamaya gerek yoktur. Yalnızca odanın bakımı ve gerekli olan havlu, çarşaf gibi eşyaları temizlemek dışında sıkıntısı olmayan bir iştir. Kiraya verilen odanın bakımlı ve konforlu oluşu önemlidir. Kira geliri arttıkça odanın konfor özellikleri artırmak da mümkün olmaktadır. Bazı insanlar tatile gittiklerinde evlerini veya odalarını kiraya vermektedirler. Böylece ev boş kalmadığı gibi üstüne bir de para kazanmak mümkün olmaktadır. Ev ya da oda kiralanan kişi ile her zaman samimi olmak gerekmemektedir. Bunun yanı sıra odanın kiralandığı kişi ile dost olmak da ihtimaller arasındadır. Kafa dengi ve düzgün bir insanla aynı evi paylaşıyor olmak, yalnızlık sıkıntısı çeken bireyler için de olumlu bir husus olmaktadır. Bu yolla hem bomboş bir evde yaşanmamış olmakla birlikte evin kullanılmayan bölümlerini değerlendirerek para kazanmak kazançlı ve masrafsız bir para kazanma yöntemi olarak görülmektedir.

Oda veya Evi Kiralamanın Dezavantajları Nelerdir?

Ev ya da oda kiralamak, hiç tanınmayan bir bireyle aynı çatı altına girmek demektir. Bu nedenle mahremiyete zarar verebilen bir durum olduğu gerçektir. Özellikle tek başına yaşamayan sevgili veya eşler için bu durum sıkıntılı olmaktadır. Yalnız başına iken yapılan aktivitelerden mahrum olmak anlamına gelen bu durum bir süre sonra yıpratıcı olabilmektedir. Evde bir başka insanın oluşu aynı zamanda zaman açısından da sıkıntı olabilmektedir. Kişilerin ihtiyaçları için yardım istemeleri veya sürekli soru sormaları da mümkündür. Temizlik, yemek vs. aktiviteleri yaparken de sıkıntı olabilmektedir. Başkalarını rahatsız etmeme duygusu ile bazı işleri sonraya ertelemek söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra, farklı insanların beklentilerini karşılamak da söz konusu olmaktadır. Memnuniyetsiz ve sürekli bir şeylerden yakınan insanların sorunlarını çözmek, duygusal açıdan yıpratıcı olabilmektedir. Her şeyden önemlisi, bir insanla aynı çatı altında yaşamak güven açısından sıkıntılı bir durumdur. Kişilerin dışarıdan hiç de belli olmayan kötü özellikleri veya suça yatkınlık durumları olabilmektedir. Bu sorun ise hem can hem de mal güvenliği açısından sorun demektir.

Ev ya da Oda kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Ev ya da oda hiç tanınmayan bir insana kiraya verilecekse, bazı konuları araştırmak gerekmektedir. Aynı çatı altında yaşamak gereken insanın bir suçlu ya da kötü amaçlı biri olmadığını yüzüne bakmadan öğrenmek mümkün değildir. Bu nedenle ön araştırma yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kira ve diğer hususlarda anlaşmak yetmeyeceğinden bireylerle karşılıklı dürüstçe konuşarak, kurallara açıklık getirmekte fayda vardır. Kesin ve net kurallar konulmalıdır. Aynı çatı altında yaşamak zorunda kalınan insanın, ev sahibinin sınırlarını aşmaması ve yaşam alanını sınırlamaması gerekmektedir, fazla samimiyet ve lakayt durumlar zamanla sorunlara sebep olmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir