Excel Dosyası Uzantısı Nedir? .xls ve .xlsx Uzantıları Hangi Dosyanındır?

Herkese iyi günler dileriz arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Microsoft Excel dosyasının uzantısı nedir, kaç tane uzantısı vardır onları anlatacağız.

Excel, hemen hemen her bilgisayarda bulunan ve dünyanın en çok kullanılan programların başında gelmektedir. Gerçekten Excel ile yapılamayacak şey yoktur diyebiliriz. Geçtiğimiz yıllarda Excel ile Minecraft yapılmıştı, yani o derece üst bir programdır. Bu yüzden Excel birçok alanda, okullarda, iş yerlerinde, ofislerde, kütüphanelerde her yerde kullanılan bir programdır. Excel ile ilgili merak edilen konuların başında programın uzantısı gelmektedir. Çünkü internetten bir indirme yaptığımızda Excel’in uzantısı nedir merak edebiliyoruz. Aynı şekilde .xls ve .xlsx uzantıları hangi programa aittir bunlar da merak ediliyor. Şimdi kısaca anlatalım.

Microsoft Excel Uzantısı Nedir?

Excel dosyalarının uzantısı .xlsx ve .xls’dir. Eğer internetten .xls veya .xlsx uzantılı bir dosya indirdiyseniz bu dosya Microsoft Excel dosyası anlamına gelmektedir.

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi Excel dosyasının uzantısı .xlsx ‘tir. Fakat bazı yerlerde uzantı .xls olarak da geçer. Bunun farkı ise tamamen sürümden kaynaklanıyor. Eğer bir Excel dosyası Microsoft Excel 2007 ve daha düşük sürümdeyse uzantısı .xls olur. Fakat Excel 2007’den sonra çıkan programların uzantısı ise .xlsx olarak geçmektedir. Yani .xls ve .xlsx ikisi de Excel programının uzantısıdır. Arasındaki fark ise yeni ve eski sürümünden kaynaklanıyor.

.xls ve .xlsx Uzantıları Hangi Dosyaya Aittir?

  • .xls ==> Microsoft Excel 2007 ve daha düşük sürümlerin uzantısı
  • .xlsx ==> Microsoft Excel 2007 ve daha yüksek sürümlerin uzantısı

.xls ve .xlsx uzantıları Microsoft Excel programına aittir. Excel programının uzantısı daha doğrusu Excel dosyasının uzantısı .xls ve .xlsx olarak geçmektedir. Eğer Excel 2007 ve daha düşük sürümlü bir excel ise bunun uzantısı .xls olur. Eğer Excel 2007’den sonra çıkan excel dosyaları varsa bunun uzantısı da .xlsx olmaktadır. Yukarıda görselini attığımız excel dosyası Excel 2010 olduğu için uzantısı .xlsx olmuş oldu.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir