Excel Satırları Tek Satıra Çevirme (Satırları Tek Hücrede Birleştirme)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Microsoft Excel’de satırları tek bir hücrede nasıl birleştirebiliriz onu anlatacağız.

Excel’de tablo oluştururken hücreler, sütunlar ve satırlar arasında bazı ayarlamaları yapmamız gerekebilir. Bunlardan birisi de tabloda başlık ve alt başlık kısımlarıdır. Bir tabloda en üst tarafa en üst başlığı ve onun altına 3, 4, 5 vb. kaç tane isterseniz alt başlığı sıralayabilirsiniz. İşte en üstteki başlık ise hepsini kaplamasını istersiniz. Yani bir diğer deyişle satıları tek satıra dönüştürme, satıları tek hücrede birleştirme yapmak isteyebilirsiniz. Şimdi sizlere bunu nasıl yaparız görseller eşliğinde gösterelim.

Microsoft Excel’de Satırları Tek Hücrede Birleştirme Nasıl Yapılır?

1-) Öncelikle tek satıra çevireceğiniz hücreleri seçiyoruz.

2-) Yani aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi kaç satırı tek satır haline dönüştürmek isterseniz mouse ile seçim yapın. Ardından üstteki “Birleştir ve Ortala” butonuna basıyoruz.

3-) Aşağıda gördüğünüz gibi 2 satırı birleştirip tek satır haline çevirdik. Şimdi diğeri için aynı işlemi yapalım.

4-) Gördüğünüz gibi İstanbul ve Ankara başlıkları 2 satırı içine kapsamış oldu. Haliyle bu şekilde ayırt edici tablolar oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken hangi hücreleri tek satıra çevirmek isterseniz onu mouse ile seçin. Bu 5, 10 vb. satır da olabilir. Ardından üst taraftan birleştir ve ortala butonuna basın. Böylelikle o satırları tek satır olarak yazmış olursunuz. Ortadaki hücre çizgisi de kaybolmuş olur.

5-) Son olarak diyelim ki 7 satırı tek satıra çevireceksiniz ve bu 7 hücrede (satırda) veriler var. Eğer hepsini birleştirirseniz en soldakini ortaya alır.

6-) Mesela yukarıda gördüğünüz gibi 7 farklı hücre yan yana yazılmış ve içlerinde 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 yazıyor. Haliyle bunları mouse ile seçip üst menüden “Birleştir ve Ortala” butonuna basarsak bu hücrelerin hepsi birleşir ve ortada en soldaki hücrede yazan şey yani “1” yazılmış olur. Bu sayede 7 farklı satırı tek 1 satıra indirgemiş oluruz.

Excel’de bu şekilde hücreleri birleştirebilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir