Excel Tabloyu HTML Koduna Çevirmek (Excel to HTML Table)

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Microsoft Excel’de oluşturduğunuz tabloyu HTML koduna nasıl hızlı bir şekilde dönüştürebiliriz onu anlatacağız.

Web sitelerinize html kod ile tablo ekleyebilirsiniz. Genelde Excel üzerinden tablo oluşturup koda aktarmak istenebiliyor. Bu da biraz uzun sürebiliyor. Fakat bugün sizlere bir site sayesinde hızlı bir şekilde Excel tablo oluşturduktan sonra web siteye eklemek için html koduna nasıl çevirebiliriz onu göstereceğiz. Gerçekten bir site sayesinde hızlı bir şekilde dönüşüm yapılabiliyor. Şimdi kısaca anlatıma geçelim.

Excel Tabloyu HTML Table Koduna Çevirme Nasıl Yapılır?

  • Excel to Html site adresi ==> html-online.com/editor

1-) Öncelikle Excel to Html yapacağımız sitenin adresi “html-online.com/editor” burasıdır. İlk olarak Excel’de tablomuzu oluşturuyoruz. Mesela biz örnek için aşağıdaki gibi bir tablo yaptık.

2-) Ardından Excel’de yaptığımız bu tabloyu ctrl+c ile kopyalıyoruz. Yani mouse ile seçerek tüm satır ve sütunları kopyalıyoruz. Sonrasında html-online.com/editor bu siteye girerek soldaki boş yere yapıştırıyoruz.

3-) Sonrasında site otomatikman bize bu tabloyu html kodlara çeviriyor. Sağ alanda ise tablonun html halini görebilirsiniz. Buradan kodları kopyalayarak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

4-) Örneğin bizim oluşturduğumuz tablo ve sitenin otomatikman çevirdiği html table kodları şu şekilde:

5-) Bu şekilde hızlı bir biçimde html tablo kodu oluşturabiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey Excel’deki tabloyu kopyalamak ve ardından sizlere vermiş olduğumuz siteye girerek bu tabloyu soldaki boş alana yapıştırmaktır. Sonrasında site otomatikman tabloyu html koda döküyor ve sağ taraftaki alanda bizlere aktarıyor. Buradan html kodları kopyalayıp ücretsiz olarak istediğiniz yerde, kendi web sitenizde vb. platformlarda kullanabilirsiniz. Ek olarak kodlar üzerinden değişiklik yapabilirsiniz. Renklendirme, punto ayarlama vs. sonradan değiştirebilirsiniz.

Bu şekilde Excel’de oluşturduğunuz tabloyu html koduna çevirebilirsiniz. Teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir