Excel’de Bir Tarihin Hangi Güne Ait Olduğu Bulma Nasıl Yapılır? (Excel Kodu)

İyi günler değerli takipçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Microsoft Excel’de herhangi bir tarihin hangi güne ait olduğunu nasıl buluruz onu anlatacağız.

Herhangi bir tarihin hangi güne denk geldiğini öğrenmek ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise bunu Excel’de çok kolay bir yöntemle yapabiliyoruz. Diyelim ki Cumhuriyet’in ilanı 29 Ekim 1923 tarihi hangi güne denk gelmektedir bunu öğrenmek istiyoruz. O zaman aşağıda anlatacağımız yöntem ile gününü hemen öğrenebilirsiniz. Bu şekilde birçok tarihin gününü Excel üzerinden sorgulatabilir ve öğrenebilirsiniz. Şimdi sizlere Excel’de herhangi bir tarihin hangi güne denk geldiğini nasıl buluruz onu görseller eşliğinde anlatalım.

Excel Bir Tarihin Hangi Güne Denk Geldiğini Bulmak

1-) Excel’de öncelikle gününü öğrenmek istediğiniz tarihi bir yere yazın. Mesela aşağıda gördüğünüz gibi kendinize özel bir satır ve sütun hücreleri oluşturabilirsiniz.

2-) Şimdi gelelim o tarihin gününü bulmaya. İlk olarak tarihin yanına veya başka boş bir hücreye =METNEÇEVİR kodunu yazıyoruz. Bu kod sayesinde tarihin hangi güne ait olduğunu bulacağız.

3-) =METNEÇEVİR( kodunu yazdıktan hemen sonra 1 kere mouse ile tarihin bulunduğu hücreye tıklıyoruz. Haliyle yeni kodumuz ‘=METNEÇEVİR(G8‘ olacaktır. Veya siz hangi hücreye tarihi yazdıysanız o hücrenin adresi buraya gelir.

4-) Gördüğünüz gibi kodumuz =METNEÇEVİR(G8 şekline dönüşmüş oldu.

5-) Akabinde o tarihin tam gününü bulmak için noktalı virgül ve tırnak işareti yapıp 4 tane GGGG harfi yapıyoruz, ardından tırnağı kapatıp parantezi de kapatıyoruz. Yani yeni kodumuz =METNEÇEVİR(G8;”GGGG”); olacaktır.

6-) 4 tane GGGG harfini yazdıktan sonra ve tırnağı kapatıp parantezi de kapattıktan sonra aşağıda gördüğünüz gibi noktalı virgül ile kodumuzu bitiriyoruz. Kısacası kodumuzun son hali “=METNEÇEVİR(G8;”GGGG”);” olacaktır. Ardından Enter tuşuna basın. Tabi burada şöyle bir durum var. G8 yerine siz tarihi hangi hücreye yazdıysanız onun adresini buraya yazın. Yoksa kod hata verir çalışmaz.

7-) Kodu doğru yazdıktan sonra enter tuşuna basıyoruz. Böylelikle aşağıda gördüğünüz gibi o tarih hangi güne aittir Excel bize bulmuş oluyor. Demek ki yazdığımız 29 Ekim 1923 tarihi Pazartesi gününe denk geliyormuş bunu da öğrenmiş olduk. Sizler de tek bir kod yazarak istediğiniz tüm tarihlerin hangi güne denk geldiğini bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Evet kod biraz karışık ve uzun gibi görünebilir arkadaşlar. Ama bunu 1 kere yazıyorsunuz ve sınırsız kullanabilirsiniz. Yani tarihi değiştirerek hangi tarih hangi güne denk geliyor otomatikman bulmuş olursunuz. Programınızı kaydetmeyi unutmayın illaki başka bir zaman işinize yarar. Ek olarak dediğimiz gibi orada yazan tarihi değiştirdiğinizde o tarihin hangi güne denk geldiği otomatikman çıkmış olacak. Yeni bir kod yazmanıza gerek kalmayacak. Mesela 29.10.1923 yerine 15.02.2001 yazalım. Aşağıda gördüğünüz gibi Excel otomatikman o tarihin gününü hemen bulmuş oldu. O tarih perşembe gününe aitmiş. Yani yeni kod yazmaya gerek kalmadı.

Bu şekilde Excel üzerinden herhangi bir tarihin hangi güne tekabül ettiğini, hangi güne denk geldiğini bulabiliyoruz. Umarız beğenirsiniz. Destekleriniz için teşekkür ederiz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir