Excel’de Birer Arayla Satır Renklendirme Nasıl Yapılır? (Renkli Satır Yapımı)

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Excel’de satır satır renklendirme yani birer boşluk arayla satır renklendirme nasıl yapılır onu anlatacağız.

Excel günlük hayatta en sık kullandığımız programların başında gelmektedir. Gerek ofiste gerek okulda vb. her yerde Microsoft Excel kullanımı oldukça yaygındır diyebiliriz. Özellikle Excel üzerinden şekilli ve güzel tablolar oluşturmak için renklendirilmesine dikkat ederiz. Excel’de satırlarınızı birer boşluk ara bırakarak renklendirme yapabilir ve bu sayede tablonuzun çok şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle Excel üzerinden sunum hazırlayacaksanız bu özellik tam size göre. Şimdi sizlere Excel programı üzerinden satır satır renklendirme nasıl yaparız resimler eşliğinde anlatalım.

Excel Tabloyu Satır Satır Renklendirme Nasıl Yapılır?

1-) Excel’de hazırladığınız tabloyu birer boşluk arayla renklendirmek istiyorsanız öncelikle tablodaki tüm hücreleri mouse ile seçin. Ardından üst menüden “Koşullu Biçimlendirme” butonuna basın.

2-) Sonrasında burada çıkan seçeneklerden “Yeni Kural…” kısmına girin.

3-) Ardından aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. Buradan kural türü seçin kısmında yani en üst tarafta “Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan” kısmını seçiyoruz. Sonrasında aşağıya “=MOD(SATIR();2)” formülünü yapıştırıyoruz. Dilerseniz “=MOD(SATIR();2)” buradan kopyala yapıştır yapın. Sonrasında tamam butonuna değil sağ taraftaki “Biçimlendir…” butonuna basıyoruz.

  • Kullanılacak formül : =MOD(SATIR();2)

4-) Biçimlendirme butonuna bastıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkacak. Buradan üst menüden “Dolgu” bölümüne giriyoruz. Ardından satırların hangi renkte olmasını isterseniz o rengi seçin. Biz mesela maviyi seçtik. Sizler de istediğiniz rengi seçebilirsiniz. Renk seçimi yaptıktan sonra “Tamam” butonuna basıyoruz.

5-) Sonrasında bir önceki ekrandan yine “Tamam” butonuna basıyoruz.

6-) Böylelikle aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Excel’deki tablomuzun satırları maviye boyanmış oldu. Daha doğrusu birer boşluk arayla satır rengimiz mavi olmuş oldu. Gerçekten şık bir görüntü oluşuyor. Dilerseniz rengini istediğiniz gibi aynı yere girerek değiştirebilirsiniz.

7-) Aslında başka bir yöntem daha var fakat orası biraz karışık daha doğrusu tam olmuyor diyebiliriz. O yüzden bu yöntemle anlattık. Gerçekten adım adım uygularsanız sorunsuz halledersiniz. Burada önemli olan 3. maddeyi doğru yapmaktır. Kodu paylaştığımız gibi kopyala yapıştır yaparak boşluğa ekleyebilirsiniz.

Bu şekilde Excel üzerinden tablodaki tüm satırları birer boşluk arayla otomatikman renklendirebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir