Excel’de Karakter Gizleme Nasıl Yapılır? (Harf ve Sayı Yerine Yıldız Koymak)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Microsoft Excel’de veri gizleme yani harflerin veya sayıların yerine yıldız koyma nasıl yapılır formülüyle birlikte onu anlatacağız.

Microsoft Excel günlük hayatta en çok kullanılan programların başında gelmektedir. Microsoft Excel’de kısa formüllerle anında birçok faydalı işlemler yapabilirsiniz. Excel’de merak edilen işlemlerden birisi de karakter gizlemektir. Eğer birçok veriniz varsa ve bunlar üzerinde bazı karakterleri ya da sayıları gizlemek isterseniz “=DEĞİŞTİR()” formülü ile bunu yapabilirsiniz. Yani diyelim ki 100 tane isim listeniz var ve bu isimlerin ilk 2 harfini veya son 2 harfini gizleyeceksiniz. Bu durumda ilk 2 harf veya son 2 harf yerine * yıldız karakteri koyarak gizleme işlemini yapabilirsiniz. Şimdi resimler eşliğinde örneklerle anlatalım.

Microsoft Excel Bilgi Gizleme (Karakter Yerine Yıldız Koyma) Nasıl Yapılır?

1-) Öncelikle arkadaşlar Excel’de bilgi gizlemek için karakterlerin yerine yıldız * işareti koyabiliriz. Dilerseniz siz yıldız yerine başka işaretler de koyabilirsiniz ama en bilindiği yıldız olduğu için bunu tavsiye ediyoruz. Karakterlerde istediğiniz yere yıldız sembolü koydurarak o hücrede yer alan bilgiyi bir nevi gizlemiş olursunuz. Şimdi örnek yapalım. Öncelikle rastgele isim ve sayılar yazdık.

2-) Şimdi biz bu isim ve sayıların ilk 3 karakterini gizlemek istiyoruz diyelim. O zaman ilk 3 karakter yerine * sembolü koyacağız. Bilgi gizlemek için yani karakter gizlemek için Excel kodumuz “=DEĞİŞTİR()” kodudur. Öncelikle gizleyeceğimiz hücrenin hemen bir sağına veya iki sağına geliyoruz. Kod olarak =DEĞİŞTİR(E8;1;3;”***”) yazıyoruz. Fakat burada E8 yerine sizin hücre hangisinde bulunuyorsa onu yazın. Veya dilerseniz =DEĞİŞTİR() bunu yazdıktan sonra eski metin değeri için hücrenin üzerine 1 kere tık yapabilirsiniz. Ardından burada otomatikman eski metinin hücre yeri belirecektir. Sonrasında enter tuşuna basacağız.

  • Bilgi gizlemek için kullanılan kod ==> =DEĞİŞTİR(E8;1;3;”***”)

Bu kodda E8 yerine değişim yapacağınız hücre neresiyse orayı yazın. 1 yerine hangi sıradaki karakterden başlayıp gizleme yapacaksanız onu yazın. 3 ise toplam kaç tane yıldız koyacaksınız onun sayısıdır. Yıldız sembolü yerine dilerseniz farklı semboller de yazabilirsiniz.

  • Kod aslında şöyle : =DEĞİŞTİR(eski_metin; başlangıç_sayısı; sayı_karakterler; yeni metin)

Ayrıca dilerseniz =BİRLEŞTİR(SOLDAN(E8;2);YİNELE(“*”;UZUNLUK(E8)-2)) bu kod ile hücrelerin ilk 2 karakteri dışındaki tüm karakterlerini gizleyebilirsiniz.

Veya =BİRLEŞTİR(SOLDAN(E8;3);YİNELE(“*”;UZUNLUK(E8)-3)) bu kodla hücrelerdeki ilk 3 karakter dışında hepsi gizlenmiş olur.

NOT = Kodları elle yazmanızı tavsiye ederiz. Yukarıdaki kodları daha okunaklı olsun diye koyu ve renkli yazdık. Bu bakımdan kopyala yapıştır yapınca Excel hata verebiliyor.

3-) Kodu doğru yazdıktan sonra enter tuşuna basıyoruz. Ardından aşağıdaki gibi bilgiyi gizlemiş oluruz. Burada diğerlerini de bu şekilde yapmaya gerek yok. Yani teker teker tüm hücreler için kod yazmaya gerek yok. İlkini yaptıktan sonra sağ alt taraftan tutup aşağıya doğru hücreleri sürüklüyoruz. Böylelikle diğerleri de otomatikman bu kodda çalışmış olacak.

4-) Excel’de son durum aşağıdaki gibi olacaktır. Gördüğünüz gibi bilgilerin (yani sayıların ve isimlerin) ilk 3 karakteri yerine yıldız * işareti koyarak bir nevi gizlemiş olduk. Bu şekilde Excel’de gizleme işlemleri yapabilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz =DEĞİŞTİR() kodundaki sayıları değiştirerek farklı karakterleri de gizleyebilirsiniz.

5-) Dilerseniz kodda değişiklik yaparak sondaki 2 karakteri veya 3 karakteri yıldıza çevirebilirsiniz. Veya dilerseniz tüm hepsinin yerine de yıldız koyabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki kodla ismin veya sayının sadece ilk 2 karakterini gösterebilir diğer karakterleri gizleyebilirsiniz:

=BİRLEŞTİR(SOLDAN(E8;2);YİNELE(“*”;UZUNLUK(E8)-2))

Eğer sadece ilk harfi gözüksün diğerleri gizlensin derseniz kodumuz bu olacak:

=BİRLEŞTİR(SOLDAN(E8;1);YİNELE(“*”;UZUNLUK(E8)-1))

Eğer sadece ilk 3 harf gözüksün diğerleri gizlensin derseniz kodumuz bu olacak:

=BİRLEŞTİR(SOLDAN(E8;3);YİNELE(“*”;UZUNLUK(E8)-3))

NOT = Kodlarda E8 yerine hangi hücreyi değiştirecekseniz onun konumu gelecek.

UYARI = Kodları manuel elle yazmanızı tavsiye ederiz. Yukarıdaki kodları sizler için daha okunaklı olsun diye koyu ve renkli yazmıştık. Bundan dolayı doğrudan bu metinden kopyala yapıştır yaparsanız Excel hata verebilir.

Böylelikle Excel’de harf veya sayıların bazı bölümlerini gizleyebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir