Excel’de Satır ve Sütun Değerlerini Tek Seferde Toplamak

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere Microsoft Excel programı üzerinden tek seferde satır ve sütunda yer alan tüm değerleri nasıl toplayabiliriz onu anlatacağız.Şimdiden herkese kolay gelsin dileriz.

Bir çok hesap kitap işlerini Microsoft Excel programı üzerinden yapabiliriz.Excel belki de office programları arasındaki en detaylı ve en gerekli programlardan birisidir.Muhasebeden,mühendislik alanlarına kadar her türlü işlerde microsoft excel programı kullanılmaktadır.

Peki excel’de satır ve sütun değerlerini tek seferde nasıl toplarız şimdi onu anlatalım.Maddeler halinde detaylı bir şekilde anlatalım.

1-) Öncelikle excel programımızı açıyoruz ve tablomuzun sütununda yer alan tüm sayı değerlerini mouse yardımıyla seçiyoruz.(Bildiğiniz mouse ile ilk kutudan son kutuya kadar seçiyoruz.)

2-) Ardından yukarıdaki menüden “Formüller” kısmına geliyoruz.Oradan da “Otomatik Toplam” seçeneğini tıklıyoruz.Tabii ki bu işlemleri tabloda sütundaki tüm sayılar seçiliyken yapıyoruz.

3-) Ardından aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi sütunda yer alan tüm sayıları otomatikman toplamış oldu.Toplam değerini en alt kısımda vermiş oldu.

4-) Ardından bu işlemi her satır ve sütun için yapabilirsiniz.Mesela aşağıdaki resimdeki gibi satırı da tamamen seçerek 2. maddede verilen işlemleri yaparsanız yine otomatik olarak satırdaki tüm değerleri toplamış olur ve sondaki kutuda toplamının değerini verir.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar Excel programı üzerinden satır ve sütunları tek seferde bu şekilde toplayabiliyoruz.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir