Excel’de Tik (✓) ve Çarpı (×) İşareti Ekleme Nasıl Yapılır? (Hızlı Yöntem)

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Microsoft Excel’de tik ve çarpı işareti hızlı şekilde nasıl yapılır onu anlatacağız.

Excel’de tablo ve liste oluştururken tik ve çarpı işareti yapma ihtiyacı duyabiliriz. Normalde klavyeden hızlı şekilde Alt+0252 ile tik işareti yapılabilirken, Alt+232 ile × buradaki gibi çarpı işareti yapabiliyoruz. Fakat bazı klavyelerde Alt+0252 tik işareti olarak çalışmıyor. Bunun için kopyala yapıştır yapmak zorunda kalırız. Fakat Excel’de ise bunları yapmanın çok daha kolay bir yolu var. Excel’de çarpı veya tik işareti koymak için herhangi bir eklentiye ve kopyalama yapmaya ihtiyaç yoktur. Şimdi sizlere Excel’de hızlı şekilde hücrelerin içerisine tik (✓) ve çarpı (×) işareti nasıl eklenir onu resimler eşliğinde anlatalım.

Excel’de Çarpı İşareti (×) ve Tik İşareti (✓) Nasıl Yapılır?

1-) İlk olarak Excel’de çarpı veya tik işareti yapmak için yapmak istediğimiz hücreleri mouse ile seçiyoruz. Mouse ile hücreleri seçtikten sonra yukarıdaki yazı tipi değiştirme kısmından yazı tipini “Wingdings 2” yapıyoruz.

2-) Dediğimiz gibi ilk olarak tik ve çarpı işareti koymak istediğiniz hücreleri seçin, ardından yazı tipini Wingdings 2 yapın. Yoksa tik-çarpı işareti yapılmaz. Yazı tipini “Wingdings 2” seçtikten sonra şimdi hücrelerin üzerine geliyoruz.

3-) Ardından tik ve çarpı işareti yapmak istediğimiz seçtiğimiz hücrelere tıklıyoruz. Eğer × buradaki gibi çarpı işareti yapmak isterseniz “Shift + O” tuşlarına basmamız gerekiyor. Yani ilk olarak Shift tuşuna basılı tutuyoruz ardından O tuşuna basarsak Excel’de o hücreye buradaki gibi “×” çarpı işareti koymuş oluruz. Eğer hücreye tik işareti koymak istiyorsak o zaman da “Shift + P” tuşlarına basmamız gerekiyor. Yani ilk Shift’e basılı tutup P’ye basarsak buradaki gibi “✓” tik sembolü yapmış oluruz.

4-) Biz örnek olsun diye yukarıdaki gibi bir tablo oluşturduk. Gördüğünüz gibi hafta içi günlerinin yanına hızlı bir şekilde Shift+P yaparak ✓ buradaki gibi tik işareti koyduk. Hafta sonu günlerinin yanına ise Shift+O kombinasyonu yaparak × buradaki gibi hızlı bir şekilde çarpı işareti yaptık. Sizler de aynı şekilde bu adımları uygulayarak program içerisinde hücrelere hızlı bir şekilde tik ve çarpı işaretleri koyabilirsiniz.

Kısacası; İlk olarak Excel’de tik ve çarpı işareti eklemek istediğimiz hücreleri seçiyoruz, ardından yazı tipini “Wingdings 2” yapıyoruz. Sonrasında ise;

  • Tik işareti için (✓) ==> Shift+P
  • Çarpı işareti için (×) ==> Shift+O

tuşlarına basıyoruz. Böylelikle hızlı bir biçimde bu işaretleri yapmış oluyoruz.

Bu şekilde Excel dosyalarınız içerisinde hızlı bir biçimde tik ve çarpı işareti yapabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir