Excel’de Üst ve Yan Hücreler(Satır ve Sütun) Nasıl Sabitlenir?

Herkese merhabalar bu konumuzda sizlere Microsoft Excel programında üst ve yan hücreleri (yani üst satırı ve yan sütunu) nasıl sabitleyebiliriz onu resimler eşliğinde anlatacağız. Biz örnek olması açısından Excel 2007 programında anlatacağız fakat daha üst versiyonlarında bu oluyor mu bilmiyoruz. Ama büyük ihtimalle olur diye düşünüyoruz.

Excel alanında en verimli programlardan birisidir. Özellikle muhasebeciler, memurlar, iş yerlerindeki çalışanlar vb. tüm kurumlardaki hemen hemen herkes bu Excel’i kullanıyor. Gerçekten çok kullanışlı bir programdır. Kullanışlı olmasını sağlayan en büyük özellikleri de birden fazla araç olmasıdır.Yani Excel ile hemen hemen herşeyi yapabiliyorsunuz. Hatta geçtiğimiz senelerde Excel ile Minecraft kodlaması yapılmıştı o derece yani.

Peki Excel’de hiç üst hücreleri veya yan hücreleri sabitlemek istediğiniz oldu mu? Eğer cevabınız evet ise bu yazı tam da size göre. Peki bu sabitleme işlemi ne işe yarıyor kısaca anlatalım. Diyelim ki büyük bir veriniz var ve Excel’de yana veya alta gitmeniz gerekiyor haliyle Excel’de üst hücreleri veya yan hücreleri sabitlemeniz lazım ki bu sayede oralar tekrar gözüksün. Eğer bu üst hücreyi sabit yaparsanız alt tarafa inseniz bile o hücre en üstte kalır.Bu da size kolaylık sağlar.Peki bu işlem nasıl yapılıyor şimdi resimler halinde anlatalım.

1-) Öncelikle Excel programını açıyoruz.Ardından üst menüden “Görünüm” kısmına giriyoruz.

2-) Sonrasında hemen alt kısımda “Bölmeleri Dondur” butonu olacak.Oraya basıyoruz.

3-) Akabinde eğer üst satırı dondurmak istiyorsanız “Üst Satırı Dondur” ve eğer yan sütunu dondurmak istiyorsanız da “İlk Sütunu Dondur” butonuna basmamız gerekiyor.Biz örnek olması açısından üst satırı dondurduk.

4-) Sonrasında aşağıda gördüğünüz gibi 1 satır 40. satırlara kadar getirdik fakat yine de aynı satırımız sabit kaldı.Gördüğünüz gibi sizler de bu şekilde üst ve yan hücreleri dondurabilirsiniz.

5-) Son olarak eğer dondurduğunuz hücreleri(satır ve sütunları) eski haline çevirmek isterseniz yani sabitlemeyi kapatmak isterseniz aynı yerden “Bölmeleri Çöz” kısmına basmanız gerekmektedir.

Gördüğünüz gibi değerli arkadaşlar Excel’de bu şekilde satır ve sütunları sabitleyebiliyorsunuz. Umarız faydası olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir