Eyw Ne Demek? “Eyw Bro” Kısaltması Açılımı Nedir, Ne Demektir?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere “eyw” ve “eyw bro” demek, ne anlama geliyor onu anlatacağız.

Günlük hayatımızda, sosyal medyada, online oyunlarda vb. yerlerde mesajlaşırken yakın gördüğümüz kişilere “sa”, “knk”, “nbr”, “as”, “eyw” veya “eyw bro”, “eyw knk” gibi kısaltmalar kullanabiliyoruz. Fakat bazen bu kısaltmaların tam anlamları bilinmeyebiliyor. İşte bu kısaltmalardan birisi de “eyw” kısaltmasıdır. Şimdi sizlere eyw nedir, eyw ne demektir, eyw kısaltmasının açılımı nedir onları anlatacağız.

Eyw Ne Demek? Eyw Kısaltmasının Açılımı Nedir?

“Eyw” veya “Eyv” eyvallah anlamına gelmektedir. Eyw kısaltmasının açılımı “Eyvallah” demektir. Yani eyw ‘in anlamı “eyvallah” ‘tır. Eğer bir kişi size “eyw” şeklinde bir mesaj atmışsa bu ‘eyvallah’ anlamına gelmektedir. Eyw bazı kişiler tarafından İngilizce bir kısaltma olarak biliniyor. Fakat bu kısaltmanın açılımı veya anlamı “eyvallah” olarak geçmektedir. Yani eyw İngilizce bir kısaltma değil Türkçe bir kısaltmadır. Aslında mantık olarak eyvallah kelimesinin kısaltması “eyv” şeklinde olmalıdır, yani sonu ‘w’ değil ‘v’ harfi ile bitmelidir. Fakat burada mobil telefonlarda (mobil harf tuşları) w harfi e harfinin hemen solunda olduğu için ve v harfi biraz uzakta kaldığı için insanlar “eyv” yerine genellikle “eyw” yazarlar. Dediğimiz gibi eyw ve eyv tamamen aynı anlama gelmektedir ve “eyvallah” kelimesinin kısa yazılışıdır.

Kısaltmanın ‘eyv’ değil de “eyw” olarak kullanılmasının sebebi ise tamamen hızlı yazmaktan kaynaklanıyor. Klavyede “w” harfi “e” harfinin hemen yanında olduğu için basması daha kolaya gelmektedir. Haliyle insanlar tarafından w ve v harfleri birbirine benzetildiği için kişiler “eyv” yazmak yerine daha hızlı yazılabiliyor olmasından dolayı “eyw” kısaltmasını tercih ederler ve bunu kullanırlar. Bazı kişiler bu kısaltmaya karşı olsa da özellikle gençler arasında “eyv” yerine “eyw” kullananların sayısı bir hayli fazladır diyebiliriz.

Eyw Bro Ne Demektir?

Eyw bro ifadesinin anlamı veya karşılığı ise “eyvallah kardeşim” olarak bilinmektedir. Eyw “eyvallah” anlamına geliyor. Bro ise İngilizce’de “brother” kelimesinin kısaltmasıdır. Brother ise Türkçe olarak “kardeş” anlamına gelmektedir. Haliyle “eyw bro” kısaltmasının açılımı “Eyvallah brother” yani Türkçe anlamı da “eyvallah kardeşim” olarak geçmektedir. Bazen bu ifade “eyw bro” yerine “eyw knk” olarak da kullanılabiliyor. Burada “knk” kısaltmasının açılımı ise “kanka” manasına gelmektedir.

İfadelerin anlamlarını tekrardan aşağıya yazalım:

  • Eyw ==> Eyvallah
  • Eyv ==> Eyvallah
  • Eyw bro ==> (Eyvallah brother) Eyvallah kardeşim
  • Eyw knk ==> Eyvallah kanka

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir