F Klavye Hakkında Bilgiler – Neden F Klavye Kullanmalıyız?

Bu yazımızda sizlere f klavye hakkında bazı bilgileri paylaşacağız. Ayrıca neden f klavyenin faydaları nedir ve neden kullanmalıyız onu da anlatacağız.

F Klavye Hakkında Bilgiler

  • F Klavye 2017 senesinden itibaren tüm kamu-devlet kurumlarında kullanılması zorunlu hale gelmiştir.
  • Türkçe dilimize uygun bir klavye yapmak için(F Klavye) çalışmalara başlayan ilk isim daktilo öğretmeni olan “İhsan Sıtkı Yener” olmuştur. F klavyenin gelişmesinde ve bulunmasında yardımcı olan ilk isimdir.
  • F klavye Milli Klavye adı altında ilk kez 20 Ekim 1955 senesinde Bakanlıklararası Stabdardizasyon Komitesi tarafından kabul edilmiştir.
  • F Klavyede sağ el %51 ve sol el ise %49 oranında kullanılmaktadır. Bu yüzden her 2 beyin yarım küresi de yazma sürecine dengeli bir şekilde katkı sağlamaktadır.
  • F klavyenin sadece orta hizasındaki harfler ile Türkçe kelimelerin %55’i yazılmaktadır.
  • F Klavyeye göre daha popüler olan Q klavye aslında hiçbir dile uygun değildir. Fakat Q klavye özellikle Türkiye içinde günümüzde daha çok kullanılıyor. Ama aslında dilimize uyumlu olanı F klavyedir.
  • F Klavye Q Klavyeden %11 daha hızlıdır.
  • F Klavyenin 25 rekor 59 dünya şampiyonluğu bulunmaktadır.

F Klavyenin Faydaları Nelerdir?

F klavye kullanılmaya başlandığında Q klavyeye göre daha hızlı yazmanızı sağlar. Bu yüzden hem devlet kurumlarında da F klavye kullanıldığı için F klavyeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Dilimize tamamen uyumlu bir klavyedir. Özellikle klavyeye baktığınızda sesli harfler sol tarafta ve sessiz harfler de sağ tarafta yoğunlaşmıştır. Bu yüzden Q klavye gibi yerleri karışık değildir. Sesli harfler için sol tarafa bakmanız yeterli olacaktır.

Bilindik faydaları bu şekildedir. Zaten bir üst tarafta bilgiler bölümünde de bazılarını paylaşmıştık.

Neden F Klavye Kullanmalıyız?

Üstte de belirttiğimiz gibi F klavyenin Q klavyeye göre bir çok avantajı vardır. Tabii ki Q klavye daha popülerdir ve sürekli bunu kullandığımız için F klavye ters gelebilir. Ama emin olun zamanla F klavye kullandığınızda daha iyi yazacağınızı ve hızlı bir şekilde klavye kullandığınızı göreceksiniz. Ayrıca diyelim ki ilerde devlet kurumlarında memur olarak işe gireceksiniz. Haliyle burada F klavye zorunlu olduğu için şimdiden kendinizi alıştırmış olursunuz ilerde yabancılık çekmezsiniz. Ayrıca F klavye milli bir klavyedir. Bu yüzden F klavyeyi tercih ettiğinizde milli olarak ülkemize katkıda bulunmuş olursunuz.

Şimdilik aklımıza gelen bilgiler bu şekilde. Peki sizler F klavyenin faydaları hakkında ve neden F klavye kullanmalıyız bunun hakkında ne düşünüyorsunuz yorum kısmına bizlere yazarsanız çok seviniriz. Teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir