Facebook Akıllı Telefonlarla Yapılan Konuşmaları Dinliyor Mu?

En büyük sosyal medya şirketi olan Facebook hakkında ortaya atılan skandal iddialara bir yenisi daha eklendi? Facebook akıllı telefonlarla yapılan konuşmaları dinliyor mu? Geçtiğimiz günlerde bir diğer dev şirket Google kullanıcılarının konuşmaları esnasında seslerini kayıt ederek bazı servislerini bu sesleri dinleyerek geliştirdiği gün yüzüne çıkmıştı. Bu olay sıcaklığını henüz kaybetmemişken şimdi de Facebook cephesinden böyle bir haberle sosyal medya sarsıldı. İddialara göre Facebook kullanıcılarının konuşmaları sırasında akıllı telefonların mikrofonları sayesinde ortamdaki sesleri alarak inceliyor ve reklam hizmetlerini bu seslerden topladığı veriler aracılığıyla optimize ederek kullanıcılarına sunuyor. Özel hayatın gizliliğini hiçe sayan bu uygulama hakkında Facebook yetkilileri henüz bir açıklama yapmış değiller.

Bu uygulamanın geçmişi iki yıl öncesine uzanmakta. Facebook kullanıcılarından habersiz bir şekilde bu özelliği Facebook uygulamasının içine yerleştirmişti. Konuşmanın yapıldığı ortamdan ses toplayarak facebook reklamlarını kullanıcı için cazip hale getiriyordu. Böyle bir özelliğin olduğu sosyal medyaya da yayılınca kullanıcıların aklına ” Facebook konuşmalarımızı dinler mi ?” sorusu geldi. Facebook da dinlemediklerini belirterek olayı geçiştirdi. Facebook un yaptığı bu açıklamadan tatmin olmayan Amerikalı profesör Kelli Burns ufak bir deney yaparak bu özelliği ortaya çıkarıyor. Konuşma yaptığı sırada yüksek sesle Afrika da safari yapmak istediğini söylüyor ve ardından Facebook’ta safari reklamları çıktığını görüyor.

Bu olayla Facebook’un kişisel hakları ihlal ettiğini belirten profesör, diğer kullanıcıların bu olaya dikkat kesilmesine neden oldu. Bu arada bahsedilen mikrofon dinleme özelliği şuan sadece Amerika Birleşik Devletleri ‘de kullanılmakta.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir