“fasülye” mi “fasulya” mı “fasulye” mi TDK’ya Göre Doğrusu Nedir?

Merhabalar bu yazımızda sizlere fasülye mi fasulye mi yoksa fasulya mı hangi kelime doğru yazılımdır TDK’ya göre onu paylaşacağız.

Yiyeceklerden yazılışı en çok karıştırılan kelimelerin başında fasülye-fasulye kelimesi gelmektedir. Gerçekten de okunuşu itibariyle çok karıştırılmaktadır. Bazı kesimler bu kelimeyi fasülye diye okurlar. Bazıları türküsünden dolayı (bu fasulya yedi buçuk lira…) fasulya şeklinde okur. Ama TDK’ya göre yani yazım kurallarına göre sadece 1 tane doğru vardır. Şimdi lafı uzatmadan hangisi doğru yazılmıştır onu paylaşalım.

“fasülye” mi “fasulya” mı “fasulye” mi Nasıl Yazılır?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Fasulye
  • Yanlış yazılışları ==> ×Fasülye , ×Fasulya, ×Fasülya

Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre dilimize Rumca’dan (fasu’lye) geçen ve “Fasulyegillerden, barbunya, çalı, ayşekadın, horoz ve benzeri türleri bulunan bitki.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Fasulye kelimesidir. Yani son harfi e ve 4. harfi u olmalıdır. Bunun dışındaki fasülye, fasulya, fasülya vb. fasulyeye benzeyen kelimelerin hepsi hatalı yazılışlardır. Doğrusu dediğimiz gibi 4. harfi u ve son harfi e olacaktır. Türküdeki gibi fasulya değildir. Doğru yazılışı fasulyedir.

Yukarıdaki resimden de gördüğünüz gibi sozluk.gov.tr üzerinde de kelime fasulye olarak yazılmaktadır. Aynı şekilde aklınıza takılan diğer kelimelerin doğrularına ve nasıl yazıldıklarına bu site üzerinden bakabilirsiniz. Eğer aratma bölümünde çıkıyorsa anlayın ki o kelime doğru yazılımdır. Çıkmıyorsa hatalı yazıyorsunuz demektir.

Teşekkürler iyi dersler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir