Fesubhanallahi Ayeti (Rum Suresi 17-18-19) Her Kim Rum Suresi Ayetlerini Okursa…

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar, hayırlı cumalar dileriz. Bu yazımızda sizlere, her kimin Rum Suresinin 17. 18. ve 19. ayetlerini yani toplam 3 ayetini sabahladığında okursa, o gün yapamayacağı bütün hayırların sevabına ulaşmış olacağı ayetleri paylaşacağız.

Kuran-ı Kerim’in bütün sureleri mübarektir. Fakat öyle bir Sure var ki bu surenin 3 ayetini okumak oldukça sevaptır. Üstelik bu konu hakkında hadisi şerif mevcuttur. Bu sure Rum Suresidir. Rum Suresi’nin 17. 18. ve 19. ayetlerini her gün 1 kere okumak oldukça sevaptır ve hadisi şerife göre okuyan kişi o gün yapamayacağı bütün hayırların sevabına ulaşmış olur denilmiştir. Aslında hadisi şerifte sabahladığında okursa diye yazıyor fakat gün içerisinde de okunabilir diyebiliriz. Bazı kaynaklara göre bu 3 ayeti her namazdan sonra okumak oldukça sevaptır. Şimdi ilk olarak Rum Suresi’nin 17-19. ayetlerini paylaşalım.

Rum Suresi’nin 17. 18. ve 19. Ayetleri

Ruh Suresinin 17. 18. ve 19. ayetlerinin altını kırmızı çizgiyle çizdik. Aşağıdaki görselden ayeti kerimelere ulaşabilirsiniz. Arapça’dan okuyabilirsiniz.

Rum Suresi 17-18-19 ayetleri
Rum Suresi 17-18-19 ayetleri

Rum Suresi (17-18-19) Ayetlerin Arapça Yazılışı:

فَسُبْحَانَ اللّٰهِ حٖينَ تُمْسُونَ وَحٖينَ تُصْبِحُونَ

وَلَهُ الْحَمْدُ فِي السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَعَشِياًّ وَحٖينَ تُظْهِرُونَ

يُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ وَيُخْرِجُ الْمَيِّتَ مِنَ الْحَيِّ وَيُحْـيِ الْاَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَاؕ وَكَذٰلِكَ تُخْرَجُونَࣖ

Ayetlerin Türkçe okunuşu:

Fesubhanallahi hîne tümsûne vehîne tusbihûn. Velehülhamdü fissemâvâti velardi veaşiyyevvehîne tüzhirûn. Yühricül hayye minelmeyyiti veyuhricul meyyite minelhayyi veyuhyilerda beğde mevtihâ. Vekezêlike yuhricûn.

NOT = Ayeti kerimeleri tecvid, talim ve uzatmaları hatalı okumamanız adına Arapça’dan okumanızı tavsiye ederiz. Türkçe okunuşunda tecvid ve talim hataları yapılabiliyor.

Ayetlerin Mealleri Nedir:

17. ayet meali: Akşamladığınız zaman (akşam-yatsı namazlarını eda ederek) ve sabahladığınız vakit (sabah namazını kılarak, o anlarda sürekli yenilenen gece ve gündüz nimetine şükür için) tesbih (ve tenzihte bulunun) Allah’a!

Tefsiri: İbni Abbas (Radıyallahu anhüma) gibi birçok müfessire göre ayeti celilede geçen “Tesbih”; namaz kılınarak ifâ edilen tenzîh ve hamd vazifelerine işaret etmektedir ki, buna göre mana: “Kudretinin eserlerinin iyice belirgin olduğu sabah ve akşam saatlerinde, Allah-u Te’ala’nın noksan sıfatlardan uzaklığını ifade eden hamd-ü senalarla dolu namaza devam edin!” demek olur.

İbni Abbas (Raduyallahu angüma) ‘ya: “Beş vakit namazın bahsini Kur’an’da bulabiliyor musun?” diye sorulduğunda: “Evet!” diyerek bu iki ayeti okumuş ve: “Bu ayetler hem beş vakit namazı, hem de vakitlerini açıkladı.” buyurmuştur. İbni Abbas (Radıyallahu anhüma) ‘dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulullah (Salllallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Her kim Rum Suresinin şu üç ayetini (17-18-19) sabahladığında okursa, o gün yapamayacağı bütün hayırların sevabına ulaşmış olur. Akşamladığında bu ayeti celileleri okuyan ise, o gece kaçırdıklarına kavuşmuş olur!” (Ebu Davud, Edep: 110, No: 5076, 2/740)

18. ayet meali: Göklerde ve yerde bütün hamdler sadece O’na mahsustur! (Gök ve yer ehlinden akıl ve idrak sahibi her canlıya gereken, O’na hamd ve tesbihte bulunmaktır.) Gündüzün sonunda da (ikindi namazını), öğlene ulaştığınız zaman da (öğle namazını eda edin)!

19. ayet meali: O (Allah-u Te’ala), (meni ve tane gibi kendi başına üremeyen) ölü (bir şey)den (canlı ve bitki gibi üreyen) diri (bir şe)yi çıkarmaktadır, diriden de ölüyü çıkarmaktadır, ölümünün ardından toprağı da O canlandırmaktadır! İşte sana! Siz de böylece (kabirlerinizden) çıkartılacaksınız.

Ayet meali ve tefsir kaynak : Kur’an-ı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi (Mahmud Ustaosmanoğlu / Efendi Hazretleri)

Rum Suresi’nin 3 ayeti bu şekildedir. Şimdi bu 3 ayet hakkındaki hadisi şerifleri yazalım. Dediğimiz gibi bu 3 ayeti okumak oldukça sevaptır. Bu ayetler ile ilgili birçok hadisi şerif mevcuttur diyebiliriz fakat sizlere en önemli iki hadisi yazacağız.

Rum Suresi 17-18-19 Ayetleri ile İlgili Hadisi Şerif (Birinci Hadis)

İbni Abbas (Radıyallahu anhüma) ‘dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulullah (Salllallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Her kim Rum Suresinin şu üç ayetini (17-18-19) sabahladığında okursa, o gün yapamayacağı bütün hayırların sevabına ulaşmış olur. Akşamladığında bu ayeti celileleri okuyan ise, o gece kaçırdıklarına kavuşmuş olur!
(Kaynak : Ebu Davud, Edep: 110, No: 5076, 2/740)

Rum Suresi 17-18-19 Ayetleri ile İlgili Hadisi Şerif (İkinci Hadis)

Îbni Abbâs (Radıyallâhu anhumâ)’dan rivayetle, Rasûlullah (Sallallâhualeyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Her kim, Rûm sûresinin şu üç âyetiyle (17. 18. ve 19. ayetleri) Sâffât sûresinin son üç âyetini her namazdan sonra okursa, gökteki yıldızların, yağmur damlalarının, ağaç yapraklarının, yerdeki toprakların sayısınca kendisine sevap yazılır, öldüğünde ise, kabrinde, her iyiliğine karşı on sevap dâima kendisine ihsan edilir.
(Kaynak : Rûhul-Beyân tefsiri)

Gördüğünüz gibi arkadaşlar Rum Suresinin 3 ayeti hakkındaki hadisi şerifler bu şekildedir. Ayetlerin ezberlemesi gerçekten kolay diyebiliriz. Ezber yaparak her namazdan sonra okuyabilirsiniz. Tefsir ve hadisi şeriflerde de geçtiği gibi Rum Suresinin 17. 18. ve 19. ayetlerini okumak oldukça sevaptır. Her namazdan sonra 1 kere okuyabilirsiniz. İlk hadisi şerifte yazdığı gibi dilerseniz sabahladığınızda 1 akşamladığınızda 1’er kere okuyun. Veya günde en az 1 kere okumaya çalışın. İlk başlarda ayetleri görselden bakarak okuyabilirsiniz. Zaten zamanla okudukça ezberlediğinizi anlayacaksınız ve hiç görsele veya Kuran’ı Kerim’e bakmadan okuyabileceksiniz. Rum Suresi’nin 3 ayetinin Arapça’sını ve Türkçe meallerini de paylaştık. Mealler Efendi Hazretleri’nin Kur’an-ı Kerim mealinden yazdık. Aynı şekilde tefsiri de oradan. Umarız yararlı olur. Allah şimdiden okuyacağınız ayetleri ve yapacağınız duaları kabul eylesin. Amin…

Allah kabul eylesin. Amin… Cümleten hayırlı günler dileriz.

NOT = Bazı kelimelerdeki şapkalı harflerin şapkalarını yazamadık. Şimdiden affınıza sığınıyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir