FFP Ne Demek? FFP Açılımı Nedir, Ne Anlama Geliyor?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere FFP ne demektir, açılımı nedir kısaca ondan bahsedeceğiz.

FFP son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz bir kısaltmadır. FFP sporla alakalı bir kısaltmadır. Özellikle içerisinde bulunduğumuz yaz dönemi transfer sezonunda FFP kavramı sıklıkla kullanılmakta ve haber sitelerinde geçmektedir. Peki, FFP açılımı nedir, ne demektir şimdi sizlere kısaca onu anlatalım.

FFP Açılımı Nedir? FFP Ne Demektir?

  • FFP Açılımı ==> Financial Fair Play (Finansal Fair Play)

FFP kısaltmasının açılımı “Finansal Fair Play” demektir. Yani, “Finansal Fair Play” ifadesinin baş harfleri FFP kısaltmasını oluşturmaktadır.

FFP, kısaca UEFA kulüp takımlarının genel mali durumunun düzenlenmesi ve iyileştirilmesi anlamına gelmektedir. FFP ilk olarak 2010 yılında kabul edilmiştir. Özellikle transfer dönemlerinde FFP daha çok gündeme gelmiştir. Bir takımın transfer limitleri, maksimum transfer bütçeleri vb. düzenlemelerin hepsi FFP düzenlemesi kapsamına giriyor diyebiliriz. UEFA Finansal Fair Play Düzenlemeleri (FFP), profesyonel futbol kulüplerinin, takımlarının daha da başarılı olmaları amacıyla kazandıklarından fazla harcama yapmalarını ve bunu yaparken de uzun süreli değerlerini kaybetmemek, finansal açıdan sorunlara girmemelerini sağlamak amacıyla UEFA tarafından oluşturulan bir düzenlemedir.

Buna ek olara Finansal Fair Play ifadesinin tam olarak Türkçe karşılığı bilinmiyor. İfadenin İngilizce’si “Financial Fair Play” demektir. Kelime bazında Türkçe karşılıkları şöyle:

  • Financial : Finansal (Parasal)
  • Fair : Adil
  • Play : Oyun

Kelime bazında anlamları böyledir. Toplu anlamı ise hemen hemen “Finansal adil oyun” anlamına gelmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir