Fiber Altyapı Teknolojisi Nedir? Fiber Altyapı Sorgulama ve Fiber İnternet Özellikleri

Daha hızlı ve kaliteli bir internet hizmeti almak, daha yüksel piksellerle film seyretmek, kesintisiz oyun deneyimi yaşamak, online görüşmelerinde ses ve görüntü kalitesini arttırmak isteyen binlerce kişi fiber internete geçiş yapmak istemektedir. Hız performans yüksekliğinde  çağın ve dünyanın en iyisi olan fiber internet kullanmak için bulunduğunuz bölgenin altyapı sorgulamasını gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Fiber altyapı sorgulamak için var olan telekomünikasyon şirketlerinin sitelerini ziyaret edebilir ya da müşteri hizmetleri iletişime geçebilirsiniz.

Başlıklar

Fiber Altyapı Teknolojisi Nedir?

Fiber teknolojisi 1960’lı yıllardan sonra hayatlarımıza girmiştir. 1880’li yıllarda kabloların telefon ve faks iletişiminde kullanılabileceği fark edilmiştir. 1952 yılında ise Narinder Singh Kapany bugün kullandığımız optik cam fiber kabloların mucidi olmuştur fakat o yıllarda iletilen ışığın mesafe arttıkça azalması sebebiyle fiber kablolar kullanılamamıştır. 1960’lı yıllarda ise Charles Kao kabloların düzenli olarak temizlenmesi ile bu sorunun önüne geçilebileceğini ispat etmiştir. Charles Kao sayesinde bugün kıtalar arası iletişimde bile hızlıca bağlantı kurmamızı sağlayan fiber internet teknolojisi var olmuştur.

Yaygın olarak kullanılan ADSL-VDSL  internet ile fiber internetin farkını ise kablolar yani iletkenler arasındaki fark oluşturmaktadır. Günümüze kadar kullandığımız bakır telli kabloların yerine optik cam lifllerle oluşan kablolar ile verinin daha hızlı iletilmesi sağlanmaktadır.

Fakat bu ağ yalnızca evimizde değil, bulunduğumuz şehir ve bölgenin altyapısı ile sağlanmaktadır.

Bu sebeple fiber hat sorgulama ve altyapı hız sorgulama işlemlerimizde evimiz ve modem kurulumumuz değil bulunduğumuz şehir ve bölge imkanları sorgulanmaktadır.

Gelişen Fiber Altyapı

İnternet kullanımı ülkemizde ilk defa 1994 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinde kullanılmıştır. Yıllar içerisinde ülkenin her yerinde oluşturulan altyapı ve ADSL modem kurulumları ile her eve internetin girilmesi sağlanmıştır. Var olan internet altyapımız o dönemin teknolojisi ile kurulmuş ve günümüzde de internet erişimi çoğunlukla bu altyapı üzerinden sağlanmaktadır. Son 5 yıl içerisinde ülkemizin çoğu şehir ve bölgesinde fiber altyapı kurulumu tamamlanmış olup var olan teknoloji ve imkanlar çerçevesinde kısa sürede tüm evlere fiber internet imkanı sağlanması hedeflenmektedir.

TurkNet GigaFiber

Tamamen TurkNet altyapısında sunulan bir hizmet olan TurkNet GigaFiber hizmeti şu an da İstanbul ve İzmir’de kullanıcılarla buluşmaktadır. Özellikle siteler ve mahallelerde olan TurkNet GigaFiber’in en büyük farkı ise hız. Uygun fiyatla kaliteli ve hızlı internet hizmeti sunan TurkNet GigaFiber, abonesi olanlara ücretsiz modem ve kurulum imkanı da sunuyor.

Taahhüt ve kota gibi kullanıcının canını sıkan şartları bulunmayan TurkNet GigaFiber, bu sayede dilediğiniz zaman aboneliğinizi iptal etmenize olanak tanıyor. Eğer kullanıcı ilk 30 gün içinde iptal talebinde bulunursa %100 para iadesi alabiliyor. Ayrıca 7×24 müşteri desteği sayesinde de aklınıza takılan herhangi bir konuda dilediğiniz zaman müşteri temsilcilerinden bilgi alabiliyorsunuz.

Fiber Altyapı Sorgulama

Siz de fiber internet abonesi olmak istiyor, “Evimde fiber var mı? “ diye merak ediyorsanız internet altyapı sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. TurkNet altyapı sorgulama ve birçok telekomünikasyon şirketinin sorgulama sistemiyle, bulunduğunuz konumu belirterek, evinizin bulunduğu mahalle için altyapı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Altyapı hız sorgulama, fiber nerede gibi sorularınız için telekomünikasyon şirketlerinin internet sitelerine ya da çağrı merkezlerine danışabilirsiniz. TurkNet GigaFiber bölgenizde yoksa TurkNet’te, 100 mbps fiber ve 100 mbps’e kadar VDSL seçenekleri de mevcut. Bölgenizde hangi hizmeti kullanabileceğinizi görmek için hemen altyapınızı sorgulayabilirsiniz.

Fiber Altyapısında İnternet Erişimi

Fiber internet altyapısında normal internete nazaran 8 katı hızda internet erişimi sağlayabilirsiniz. Ama söz konusu TurkNet GigaFiber olunca bu hız neredeyse 50 kata kadar çıkıyor.

1000 mbps hızında bir internet ile kullanıcıların karşısına çıkan TurkNet, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en hızlı internetlerinden birini sunuyor. Ayrıca sadece download değil upload hızlarında da neredeyse devrim yaparak 1000 mbps download olan pakette 150 mbps upload hızı alabiliyorsunuz. Farklı hız seçenekleri de olmasına rağmen sunulan fiyatlar sayesinde dünya standartlarında bir hızı VDSL internet fiyatına kullanabiliyorsunuz. Eğer başka bir operatörden hizmet alıyorsanız da TurkNet, 480 TL’ye kadar cayma bedelinizi karşılıyor.

4 ile 16 mbps arasında değişkenlik gösteren internet erişim hızı, fiber teknolojide 24 ile 100 mbps arasında değişkenlik göstermektedir. Bu hız filmleri ve oyunları saniyeler içerisinde yüklemenizi ve kesinti olmadan erişime devam edebilmenizi sağlar. Aynı zamanda online görüşme ve proje yapımlarınızda çok daha kaliteli bir internet deneyimi yaşamanızı sağlar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir