Fındık Toplama Hakkında Bazı Bilgiler

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere fındık toplama hakkında bazı bilgiler vereceğiz.İyi okumalar.

Genellikle ülkemizin karadeniz bölgesinde yetişen fındıkların toplanma zamanı yaz aylarıdır.Yaz ayları geldiği zaman fındık toplayan yevmiyeciler iş başına koyulur.Günlük belli bir ücret karşılığında sabahtan akşama kadar fındık toplarlar ve paralarını kazanırlar.Şimdi sizlere fındık toplama işlemleri hakkında bazı detaylı bilgiler vereceğiz.Başlıklar halinde anlatalım.

Fındık Toplayanlara Ne Denir?

Fındık toplayan kişilere halk arasında meci denilmektedir.Bunun yanında fındık toplamak için genelde 1 tane çavuş ve 1 tane de çuvalcı bulunur.Bunun yanında ortalama 20-30 kişi fındık toplayan işçi yani meci bulunur.

Fındık toplamak için fındık bahçesinin sahibi genelde çavuş ile anlaşır.Çavuş da 20-30 kişi ayarlar yani bu mecileri çauvş kendisi buluyor.Çuvalcıyı da çavuş buluyor.Sonrasında çavuşun ekibi ile birlikte fındık bahçesine gidiyorlar ve fındıkları topluyorlar.Yani burada yer sahibi sadece çavuşla görüşüyor gerisini çavuş hallediyor.

Fındık Toplayanlar Kaç Para Alır?

Fındık toplayanlara verilen fiyatlar her geçen sene artmaktadır.Her sene işçi fiyatları ortalama 10 tl artıyor.Mesela bu sene meciler(fındık toplayanlar) günlük 80 tl alıyorlar.Çavuş ve çuvalcılar ise çift yevmiye parası alırlar.Yani çavuş ve çuvalcı olanlar 160 tl alıyorlar.

Fındık Toplama Saatleri Kaçla Kaç Arasıdır?

Fındık toplama işlemi sabah 8:00’den akşam 18:00’a kadardır.Mola saatlerine gelirsek.İlk mola saat 10:00 da olur.Bu mola 15 dakika sürmektedir.Bu molada yer sahibi genelde ekmek ve zeytin alır ve bunları işçilere dağıtır.

Ardından saat 13:00’da 1 saatlik bir mola olur.Bu molada ise işçiler kendi getirdikleri yemekleri yerler.Sonrasında saat 16:00’da tekrardan 15 dakikalık bir mola olur.Ardından saat 6 olduğu zaman fındık toplama işi sonlanır.İşçiler arabalarla evlerine kadar götürülür.

Fındığın Kilosu Ne Kadardır?

Kabuklu fındığın kilosu sanıldığı kadar yüksek değildir.Geçen sene fındığın kilosu 12-15 tl arasındaydı.Lakin bu sene fiyatlar epey bir düştü ve kilosu 8-10 tl civarlarına düştü.Özetle fındığın güncel kilosu 8-10 Türk Lirası arasındadır.

Bazı Fındık Toplama Taktikleri

Şimdi gelelim sizlere fındık toplama hakkında bazı taktikler vermeye.Fındık toplarken bir ocakta kesinlikle en az 4 kişi olmalıdır.Hatta bunun normali ocak başına 5 kişi toplayarak gitmesidir.Bu şekilde 1 kişi dal eğecek ve diğer 4 kişi ise daldaki fındıkları toplarsa bu iş çabuk yapılabilir.

O yüzden 1-2 kişi 1 ağacı hemen bitirim diye acele etmeyin.Toplu hareket edin.Fındık toplama işi takım oyunu gibi toplu yardımlaşarak yapılan bir iştir.Ne kadar birbirinizle çok yardımlaşırsanız o kadar hızlı ve temiz toplarsınız.

Dallarda göremediğiniz fındıklar için de bir taktik var.Mesela diyelim dala baktınız hiç fındık yok.Halbuki fındık olmasını beklersiniz.Bunun için dalı tam tersi çevirmelisiniz.Elinizle baktığınız dalı 180 derece tam tersi çevirerek bakın.İllaki oralarda fındık olur.Özellikle yaprakların altına bakmayı unutmayın oralarda epey bir fındık oluyor.

Fındıklar genelde dalların en uçlarında olur.O yüzden topladığınız ocaklara geri dönüp en üste bakmayı unutmayınız.

Son taktik olarak eldiven takmanızı öneririz.Özellikle yerden fındık toplarken eldivenler çok işe yarıyor.Yerde olan otlar,dikenler vb. sizleri yavaşlatmasın diye eldiven takmanızda fayda vardır.Dal eğerken de dalı eğdiğiniz elde eldiven olması da ayrıca daha iyi dal eğmenize yardımcı olur.

Şimdilik bu kadar.Fındık toplama işlemleri hakkında bazı bilgiler verdik.Sizin de fındık toplama hakkında bilgileriniz veya anılarınız varsa yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.İlerleyen yazılarımızda görüşmek üzere.Kendinize iyi bakın.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir