Firefox “Vekil Sunucu Bulunamadı” Bağlantı Hatası Çözümü

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Mozilla Firefox internet tarayıcısında karşımıza çıkan vekil sunucu bulunamadı bağlantı hatasının çözümü nedir onu anlatacağız.

Firefox, Google Chrome’dan sonra en çok tercih edilen internet tarayıcısından birisidir. Firefox’un bazı zaman hem eklentileriyle hem de hızıyla Chrome’dan bile daha iyi bir eklenti olduğu söyleniyor. Tabi iyi olmasının yanı sıra bazı hataları da mevcuttur. Bunlardan birisi de vekil sunucu bulunamadı hatasıdır. Firefox’a girip internetten bir şey arattığınızda bu hatayı alabilirsiniz. Hatayı bir çok nedenden dolayı (dns hatası, ağ bağlantısı sorunu vb.) verebilir ama hatanın çözümü çok basittir. Öncelikle hatanın ekran görüntüsünü sizlere aktaralım.

Gördüğünüz gibi hata bu şekildedir. Hatanın çözümü kısaca, vekil sunucuyu otomatik yapmamız veya sizde otomatikte ise vekil sunucuyu kapatmamız gerekmektedir. Şimdi lafı fazla uzatmadan bu hatanın çözümünü maddeler halinde resimli olarak anlatalım.

1-) Arkadaşlar öncelikle Mozilla Firefox tarayıcımızı açıyoruz. Ardından sağ üst köşedeki 3 çizgi yani ayarlar butonuna basıyoruz. Sonrasında ise “Seçenekler” kısmına giriyoruz.

2-) Sonrasında açılan sayfada sol taraftaki menülerden en alttaki “Gelişmiş” kısmına giriyoruz.

3-) Ardından üst menülerden “” seçeneğini seçiyoruz.

4-) Ağ bölümünü açtıktan sonra Bağlantı kısmının sağında bulunan aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Ayarlar…” butonuna basıyoruz.

5-) Ardından açılan bağlantı ayarlarından aşağıda gördüğünüz gibi “Bu ağın vekil sunucu ayarlarını kendiliğinden tanı” seçeneğini işaretliyoruz ve “Tamam” butonuna basıyoruz. Böylelikle hatayı çözmüş oluyoruz. Yalnız burada eğer sizde vekil sunucu bu seçenekteyse yani otomatikte ise siz vekil sunucu yok seçeneğini tıklayın. Eğer bu işaretliyse 2. sıradakini işaretleyin ikiside oluyor.

6-) Bu şekilde internete mozilladan tekrardan girebileceğiz. Yukarıda dediğimiz gibi buradaki seçeneklerden hangisi sizde işaretliyse onun tam zıttı olanı işaretleyip tamam butonuna basın. Sonrasında hatanın çözüldüğünü göreceksiniz.

NOT = Tekrardan belirtelim arkadaşlar önce 2. seçenekte yer alan “Bu ağın vekil sunucu ayarlarını kendiliğinden tanı” kısmı işaretleyin sonra tamam deyin. Eğer bunu yapınca hata devam ediyorsa bu sefer 1. sıradaki “Vekil sunucu yok” seçeneğini işaretleyin. İkisinden birisi büyük ihtimalle olacaktır.

Firefox açılmıyor, vekil sunucu bulunamadı veya internete girmeme hatasının çözümü bu şekildedir. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir