“Florasan” mı “Floresan” mı Doğru Yazılışı Nedir? (TDK’ya Göre)

Merhabalar bu yazımızda sizlere florasan mı yoksa floresan mı hangisi doğru yazılmıştır onu anlatacağız.

Yine çok karıştırılan kelimelerden birisi florasan-floresan ikilisidir. Bu kelime dilimize Fransızca’dan geçtiği için yazılışı biraz karıştırılabiliyor. Floresan dilimizde lamba-ampul anlamlarında kullanılmaktadır. Büyük ihtimalle herkes kelimenin doğrusunu florasan olarak biliyor. Fakat bakalım kelimenin doğrusu TDK’ya göre neymiş şimdi hep birlikte öğrenelim.

“Florasan” mı “Floresan” mı Hangisi Doğrudur?

  • Kelimenin doğru yazılışı ==> ✓Floresan
  • Kelimenin hatalı yazılışı ==> ×Florasan

Türk Dil Kurumu‘na göre dilimize Fransızca’dan (fluorescent) geçen ve “Florışıl” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Floresan‘dır. Yani sıkça kullandığımız florasan kelimesi yanlış yazılıştır. Gerçekten bizler de kelimenin doğrusunu florasan olarak biliyorduk. Fakat gerçeğini öğrendiğimizde çok şaşırdık. Çünkü bugüne kadar hep yanlış kullanımını kullanıyorduk diyebilirim. Ama kelimenin TDK’ya göre doğrusunda 5. harfi a değil e harfi olmalıdır. Lütfen sizler de sınavlarda doğru yapmak için kelimeyi floresan olarak ezberleyiniz.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi kelimenin doğru yazılışı florasan değil floresandır. Yani örnek kullanımı “Floresan ampul” veya “Floresan lamba” şeklindedir. Ek olarak florhasan, florasan, florhesan vb. kelimeleri de hatalı yazılışa örnektir. Kelimenin tek bir doğrusu vardır o da floresandır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir