Footer Link mi Tanıtım Yazısı mı Daha Yararlı?

Çoğu webmasterlar tanıtım yazısı almanın siteye daha çok faydası olduğunu söylerler.Footer link hem pahalı hem de fazla etkisi olmadığını söylerler.

Ama aslında tam tersi diyebilirim.Tanıtım yazısı elbette faydalıdır.Ama footer link den değil.

Siz gidip google news kayıtlı sitelerden tanıtım yazısı alırsanız çok faydasını görürsünüz.Sonuçta news kayıtlı siteler google katında yüksek bir rütbeye sahiptir.

Şöyle bir hesaplama yaparak konuyu daha da ayrıntılı açıklayayım.Mesela 10 ayrı siteden tanıtım yazısı aldınız.Bu siteler news kayıtlı değil ve normal siteler diyelim.Yazıların tanesi 10 tl den olsun.Toplam 100 tl eder.İşte siz bu 10 siteden aldığınız tanıtım yazısı yerine 1 tane sağlam siteden 3 aylık footer link alsanız daha fazla etkisi olur.Çünkü footer linkler aldığınız sitenin her sayfasında sizin sitenin linki varmış gibi oluyor.Ama tanıtım yazısı öyle değil.Sadece o yazıyı eklettiğiniz konuda linkiniz oluyor.Hal böyle olunca google tüm sayfalarda ekli olan linkinize mi daha fazla değer verir yoksa sadece bir konuda ekli olan linkinize mi ?

Elbette tüm sayfalarda çıkan linkinize daha fazla değer gösterir ve sitenizi yükseltir.3 aylık 100 tl den ise ortalama 5 k hitli bir siteden footer link alabilirsiniz.İllaki forum sitelerinde rastlarsınız satanlar çıkar.

Birde footer link alırken kendi sitenizle alakalı sitelerden link alırsanız çok daha fazla etkisi olur.Örneğin indirme siteniz var.Siz gidip blog sitesinden link alırsanız fazla etkisi olmaz.Etkisi olur tabii ki ama indirme sitesinden aldığınız footer link etkisini yapmaz diyelim.

O yüzden sitenizin çabuk bir şekilde yükselmesini istiyorsanız kendi sitenizle alakalı ve en az 3 aylık olacak şekilde footer link almanızı tavsiye ederim.Oldukça etkisini göreceksiniz.

YORUMLAR

  1. Paylaşımınız için teşekkürler Mustafa bey bu tarz makalelerin devamını bekliyoruz

  2. Gerçekten süper bir yazı olmuş faydalı ve güzel ellerinize sağlık.

  3. değerli dostum yazın çok güzel ancak benim merak ettiğim panda güncellemesinden sonra bunda bir değişiklik olup olmadığı bu gün itibari ile hala geçerlimi

    1. Hala geçerlidir hocam link her zaman tanıtım yazısından değerlidir tabii link alacağınız sitenin sağlam olması gerekiyor ve en az 3 aylık almanız gerekiyor.Mesela şu an benim site sağlam bir site değil o yüzden benden tanıtım yazısı alınması daha mantıklıdır 🙂

  4. Güzel paylaşımınız için teşekkürler hocam iyi çalışmalar.

  5. Footer linkler ne kadar önem katar sizce

    1. Eğer siteniz eskiyse ve iyi bir sıralaması varsa ve daha iyi yerlere getirmek isterseniz footer link tanıtım yazısından daha etkili olabilir. Ama eğer sektörde yeniyseniz ve hitleriniz düşükse bu durumda tanıtım yazısının etkisi daha fazla olur. Özellikle son güncellemelerden sonra durum bu şekilde diye biliyorum. Ayrıca footer link alacaksanız tam performans açısından en az 3 aylık almanızı tavsiye ederim. Teşekkürler iyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir